AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Asya’nın büyüyen gücü: Şanghay İşbirliği Örgütü

Asya’nın büyüyen gücü: Şanghay İşbirliği Örgütü
1 Temmuz 2015, 12:54

Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) Hindistan ve Pakistan’ın tam üyelik prosedürlerinin başlatılmasının kararlaştırdığı zirvede, ŞİÖ liderlerinden, BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan ticari ve ekonomik yaptırımların uygulanmasına tepki geldi.

Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’da düzenlen ŞİÖ Liderler Zirvesi sona erdi. Zirvenin ardından liderler 19 anlaşmaya imza attı.

Ufa zirvesinde, Hindistan ve Pakistan’ın tam üyelik prosedürlerinin başlatılması, Beyaz Rusya’nın statüsünün gözlemci ülkeye yükseltilmesi ve Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya ve Nepal’e diyalog ortaklığı verilmesi kararı alındı. İran’ın statüsüyle ilgili değişiklik olmadı.

Alınan kararla, 1996 yılında Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın katılımıyla “Şanghay beşlisi” olarak kurulan, 2001 yılında Özbekistan dahil olmasıyla Şanghay İşbirliği Örgütü adını alan örgüt, Hindistan ve Pakistan’ın katılımıyla 8’li yapıya dönüşecek. Pakistan ve Hindistan’ın tam üyelik prosedürlerinin 2016 yılındaki zirveye kadar tamamlanması bekleniyor.

Örgüte gözlemci ülke sayısı ise Türkiye ve Sri Lanka’dan sonra 4 yeni katılımla 6’ya yükseldi.

Ortak deklarasyonda yaptırım tepkisi

Zirve sonunda yayınlanan ortak deklarasyonunda, Ukrayna krizinin çözümünde Minsk mutabakatının yerine getirilmesi tek çözüm olarak gösterilirken, ŞİÖ liderleri, BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan ticari ve ekonomik yaptırım önlemleri uygulanmasına tepki gösterdi. Deklarasyonda bu tür adımların kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Deklarasyonla birlikte örgütün 2025 yılına kadarki süreçte kalkınma politikasını belirleyen “ŞİÖ 2025 Kalkınma Stratejisi” de kabul edildi.

ŞİÖ liderleri, örgütün askeri-siyasi birlik karakterine bürünmeden kalkınacağını teyit ederken, üye ülkelerdeki ulusal kuruluşların birleştirilmesi yöntemiyle örgütün ekonomik birliğe dönüştürülmeyeceği de metinde yer aldı.

Bu arada, ortak deklarasyonun yayınlanmasından önce Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde, nükleer silaha sahip Hindistan ve Pakistan’ın ŞİÖ’ye üye olmasının dünyadaki güç dengelerini değiştirebileceği uyarısı yaptı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.