Gıda Hattı

Aşuredeki protein, bakın neye eşdeğer?

11 Ekim 2017, 12:01
Paylaş
Aşuredeki protein, bakın neye eşdeğer?

İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, aşurenin et kadar protein içerdiğini, ayrıca amino asit zengini bir tatlı olduğunu söyledi.

Kremalı pastalar, şerbetli tatlılar yerine aşure yemenin çok daha faydalı olduğunu belirten İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, bu tatlının sadece aşure ayında değil, her ay bir kere pişirilmesi gerektiğini aktardı.

funda-elmacioglu-gidahattiAyda bir kez aşure

Aşurenin özellikle çocukların gelişimi açısından oldukça önemli bir tatlı olduğunu dile getiren Elmacıoğlu, şu bilgileri verdi:

"Kuru baklagillerde olmayan amino asitler, tahıllarda var; tahılda olmayan amino asit kuru baklagilde var. İkisi bir araya geldiği zaman ete yakın protein kaynağı elde ediliyor. Onun için aşure sadece tatlı olarak algılanmamalı, günümüzde hem Muharrem Ayı'nın ritüeli olarak hem de her daim özellikle çocukların büyüme ve gelişimine katkısı olan bir tatlı. Ekonomik olarak ete eş değer değil ama kaslarımızın güçlenmesi için ihtiyacımız olan amino asit değerini yüksek miktarda taşıyan; kremalı pastalı yiyeceklerden, tatlılardan çok daha keyifli, besleyici ve güzel bir tatlı. Muharrem ayı bittikten sonra da ayda bir kere aşure pişirerek, her daim değerli bir tatlı olduğunu hatırlamak gerekir.”

asure-nasil-yapilir-gidahatti "Sağlıklı yiyeceklerden vazgeçemeyiz”

Kilonun dünyanın en büyük sorunu olduğunu, o yüzden de sağlıklı yiyeceklerden hiç bir zaman vazgeçemeyeceğimizi kaydeden Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, "Dünya insanların sağlığını kaybettiği, yaşam kalitesinin bozulduğu sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Ama bunların yanında öyle sağlıklı yiyecekler var ki hiç bir zaman vazgeçemeyeceğimiz; bunların da en başında tatlı olarak aşure geliyor. Aşure besin değeri çok yüksek, kaliteli ve amino asit zenginliği açısından ete yakın bir protein kaynağıdır. Aşurenin içerisinde tahıl grubu, kuru baklagiller, bakla, nohut, beyaz fasulye gibi, kuru meyveler var, taze meyve var,. Bunun dışında dolma fıstığı, kuruyemiş, antep fıstığının kendisi, kuş üzümünü gibi de besin değerini artırıcı özellik taşıyan malzemeler var" diye konuştu.

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.