AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Astım krizlerini engellemek için balık

Astım krizlerini engellemek için balık
19 Mart 2019, 21:52

Avustralya'daki James Cook Üniversitesi'nden araştırmacılar, yaptıkları yenilikçi çalışma sonucunda balıktaki omega 3 yağ asitleri tüketiminin astım hastalığını engellediğine yönelik kanıtlar buldu.

Üniversitenin Tropik Sağlık ve Tıp Enstitüsü'nden Prof Andreas Lopata literliğindeki ekip, Güney Afrika'da küçük bir köydeki balık işleme tesisinde çalışan 642 kişi üzerinde bir test gerçekleştirdi. Bol miktarda balık tüketen, sosyoekonomik düzeyi düşük bu köyün seçilmesindeki sebep, omega 3 yağ asitleri kaynağının gıda takviyeleri değil doğrudan balık tüketimi olması oldu. Araştırmanın sonuçları International Journal of Environmental Research and Public Health dergisinde yayınlandı.

Prof. Lopata dünya çapında 334 milyon kişinin astım sorunu olduğu, her yıl 250 bin kadar kişinin bu hastalık nedeniyle öldüğünü söyledi. Geçen 30 yılda astım vakalarının neredeyse 2 katına çıktığını söyleyen Lopata, hastaların yaklaşık yarısının ilaçlardan fayda görmediğini, bu nedenle ilaç dışı tedavi seçeneklerinin araştırıldığını belirtti.

Dünyada astımın giderek artmasının nedeni olarak öne sürülen teorilerden biri, beslenme alışkanlıklarındaki değişim. Bitkisel kaynaklı omega 6 yağ asitlerinin tüketimi günde güne artarken, balık kökenli omega 3 yağ asitlerinin tüketimi ise giderek azalıyor. Dünyada balık içerikli beslenmeden fast food tarzı beslenmeye doğru hızlı bir geçiş var.

astim-3-gidahatti

Deniz mahsullerindeki omega 3 yağ asitleri astımı engelliyor

Yapılan çalışmaya göre deniz mahsullerinde bol miktarda bulunan, omega 3 yağ asitleri olarak da bilinen n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin tüketimindeki artış, astım ve astıma benzer semptomlarda %62'ye kadar düşüş sağlıyor. Diğer yandan omega 6 yağ asitlerinin fazla tüketimi ise astım riskini %67'ye kadar artırabiliyor. Araştırmacılara göre n-6 çoklu doymamış yağ asitlerinin enflamasyon oluşumundaki rolü, astım ve benzeri rahatsızlıkların oluşmasına katkıda bulunuyor. Diğer yandan n-3 çoklu doymamış yağ asitleri istatistiksel olarak önemli boyutta bir koruma sağlıyor.

Prof. Lopata'ya göre bazı balıklarda bulunan cıva gibi kirletici maddelere karşın balık ve deniz mahsulleri tüketiminin faydaları potansiyel risklerden ağır basıyor. Araştırmacılar hangi tür omega 3 yağların astıma karşı faydalı olduğunun bulunabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Özellikle çiçek tozlarının astım ve benzeri rahatsızlıkları tetiklediği bu dönemde ortaya koyulan bu sonuç; bazıları için çok daha fazla önem arz ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.