Gıda Hattı

Aspirin kanserden ölme riskini yüzde 20 azaltıyor! Bilimsel araştırma…

4 Temmuz 2021, 11:00
Paylaş
Aspirin kanserden ölme riskini yüzde 20 azaltıyor! Bilimsel araştırma…

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmaya göre aspirin, kanserden ölme riskini yüzde 20 azaltıyor.

Cardiff Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapılan çalışmada, 18 farklı kanser türü üzerine yapılan, toplamda 118 gözlemsel araştırma incelenerek sistematik bir derleme yapıldı. Tüm çalışmaların toplamında 250 bin kanser hastasına ait veriler bir araya getirildi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar eCancermedicalscience dergisinde yayınlandı.

Sonuçlar, tedavisinin bir parçası olarak aspirin alan birçok farklı kanser türü hastasının ölüm riskinin %20 düştüğünü gösterdi.

| Aspirin nedir? Aspirinin faydaları nelerdir? Ne için kullanılır? |

"Aspirin kullanmak hayatta kalma oranını arttırıyor!"

Çalışmada, mevcut verilerin, aspirin kullanımının birçok kanser türünde takviye edici bir tedavi olarak kullanımının etkinliğini ve güvenliğini tasdik ettiği; bu bilginin hastalarla paylaşılması gerektiği ifade edildi.

Araştırmanın başındaki isim olan Cardiff Üniversitesi’nden Prof. Peter Elwood, aspirinin etkilerini 50 yıldan fazladır çalışıyor. Prof. Elwood, “Aspirinin kanserle ilişkili biyolojik mekanizmaları beni ve ekibimi son yıllarda fazlasıyla şaşırttı. Bu etki, birçok farklı kanser türünde geçerli.

Bu nedenle, aspirinin birçok kanser türü için ilave bir tedavi olarak kullanımına ilişkin mevcut bilimsel verileri gözden geçirmek istedik.

Genel olarak baktığımızda, kanser teşhisinden sonraki herhangi bir zamanda aspirinin alan hastaların hayatta kalma oranının, aspirin almayan hastalara kıyasla %20 fazla olduğunu gördük” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.