Gıda Hattı

Aspir yağı kullanımına dikkat! Zayıflayayım derken sağlığınızdan olmayın

24 Ağustos 2017, 12:59
Paylaş
Aspir yağı kullanımına dikkat! Zayıflayayım derken sağlığınızdan olmayın

Sağlıklı ve daha fit bir görünüme sahip olmak için alternatif bitkilerle hızlı zayıflamayı tercih edenler, kullanım dozunu kaçırınca önemli sağlık problemleri ile karşılaşabiliyor. Özellikle son dönemlerde popüler olan ve aspir bitkisinden üretilen aspir yağının bilinçsiz kullanımı kolayca kilolarından kurtulmak isteyenleri sağlığından edebiliyor.

Kiloları ile başı dertte olanlar son zamanlarda aspir yağı ile zayıflama yöntemini tercih etmeye başladı. Ancak dozunu kaçıranlar zayıflayayım derken sağlığından olabiliyor. Bu konuda önemli uyarılar yapan diyetisyen Kübra Öztürk, aspir yağı kullanımının günlük 1-2 tatlı kaşığını geçmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Bilinçli kullanıldığında diyete yardımcı

Aspir yağının bilinçli kullanıldığında diyet programına yardımcı olarak yağ kaybında etkili olduğunu belirten Öztürk, “Aspir yağının faydası ile zararı arasındaki ayırımında kullanılan doz çok önemlidir. Alerjik reaksiyonlar, mide bulantısı, kusma, tansiyon düşmesi, ishal gibi yan etkilerin oluşmaması için günlük tüketimi 1-2 tatlı kaşığını geçmemelidir. Eğer aspir yağını faydasını görmek istiyorsanız mutlaka bir diyet ve egzersiz programına destek olarak kullanmanız gerekmektedir.” uyarısında bulundu.

aspir-bitkisi-gidahattiAspir yağının faydaları

Aspir yağının bilinçli kullanılmasını öneren Kübra Öztürk, aspir bitkisinden üretilen yağın genel olarak faydalarını şu şekilde sıraladı:

Kalp damar hastalıklarından korur: Aspir yağı, linoleik asit olarak da bilinen omega-6 içeriği yüksek olan bir bitkidir. Bu yağ asitleri kan trigliserit kolesterol düzeylerini dengeler.

Diyabete yakalanma riskini düşürür: Aspir yağı, omega-6 içeriğinin yüksek olmasından dolayı kan şekerini regüle etmekle de görevlidir. Böylece diyabete yakalanma riskini azaltır.

diyabet-gidahattiObezitenin engellenmesinde etkili: Aspir yağı, içerdiği konjuge linoleik asit sayesinde obezitenin engellenmesinde etkilidir. Kilo vermeye etkisi yağın vücutta birikmesinden çok, yağın yakılmasıyla ilişkilidir. Yemeklerde kullanılarak besin değeri arttırılabilir.

Hormonları dengeye sokar: Hormonal dengesizlikler sonucu regl döneminde düzensizlikler ve gecikmeler yaşanabilir. Aspir yağı hormonları dengeye sokarak adet döngülerini düzenler.

Kabızlığa iyi gelir: Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlığa iyi gelerek kabızlık sorununu çözer.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.