Gıda Hattı

Aslı Elif Tanuğur Samancı: “Arılar, değişen iklim koşullarında hayatta kalamaz!”

18 Eylül 2021, 20:08
Paylaş
Aslı Elif Tanuğur Samancı: “Arılar, değişen iklim koşullarında hayatta kalamaz!”

Arı ürünleri konusunda uzman isimlerden Aslı Elif Tanuğur Samancı, Agro Tv’de yayınlanan Gerçek Boyut programına konuk oldu, arıcılık hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

BEE'O Propolis Kurucusu ve Genel Müdürü ve Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı ile aynı firmanın Kurucu Ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı, Umut Özdil’in sunduğu Gerçek Boyut Programına konuk oldu.

Arıcılığın tarım ekonomisi, kırsal ekonomi ve yerel kalkınma ile yakından ilişkili olduğunu söyleyen Özdil, konukları tanıtarak sözü onlara bıraktı.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği, arıları ve arıcılığı nasıl etkileyecek?

Son yıllarda arı ürünlerinin çok konuşulduğunu belirterek sözlerine başlayan Aslı Samancı, “Einstein’ın bir sözü var, son arı yok olduğunda dünyada insanlığın 4 ömrü kalır. Arılar yok olursa, doğa ve tarım yok olur.

Bitkiler polenlerinin birbirine aktarılmasıyla çoğalıyor. Bunun da %80’ini arılar sağlıyor. Dolayısıyla bitkisel üretim için arının varlığına ihtiyaç var. Şu anda dünyadaki en önemli 100 gıda, arılar sayesinde üretiliyor. Arılar olmadan market raflarında gördüğünüz gıdaların neredeyse tamamı yok olacak” diye konuştu.

Küresel ısınma, yangılar ve çölleşme devam ederken, arıların varlığını sürdüremeyeceğini söyleyen Aslı Samancı, “Arının yaşayabilmesi için belirli iklim koşulları var. Bu yıl yaşanan yangınlar ortada, bir anda 200 farklı noktada çıktı. Bazı bölgelerde sel olurken, bazı bölgelere aylarca yağış düşmüyor” dedi.

Aslı Samancı, programın devamında Türkiye’deki üretimden, son dönemde yaşanan yangın felaketlerinin arıcılığı nasıl etkilediğinden ve firma olarak geliştirdikleri ürünlerden söz etti.

Ana arı sorunu

Türkiye’de yıllardır ana arı sorununun çözülemediğini söyleyen Taylan Samancı, “Baktığımızda tamamen yerli ana arı ırkına yönelik çalışmalar yapılabilir. Ancak arıcılarımız yurt dışından ana arı getirip kendi kovanlarında kullanıyor. Bunlar genetik yapımızı bozmakta. Bu konuda bir plan yok. Devlet destekleri olsa da bir türlü sistem oturmadı. Bu noktada genetik kirlilik oluştu” diye konuştu.

Programın tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz…

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.