AramaArama
Gıda Hattı

Aşkın lezzetli formülleri bu kitapta

16 Ocak 2016, 22:00
Paylaş
Aşkın lezzetli formülleri bu kitapta

Gizem Özdilli’nin yeni kitabı "Aşkın Lezzeti", “aşk”la yapılan 95 özel tarifi içeriyor. Nolte Mutfak işbirliğiyle Alfa yayınlarında çıkan kitapta, baharatların katkılarıyla lezzetli yemek tariflerinin ve hanımlara evde mutfakta hazırlayabilecekleri, yüz, cilt ve vücut bakım formülleri yer alıyor.

askin-lezzeti-gidahattiİlk kitabı  “Gizem’in Mutfak Aşkı”, uluslararası yemek Oscar’ı sayılan Cookbook’ta dünyanın en iyi beşinci yemek kitabı ödülünü almaya layık görülen Gizem Özdilli, yeni kitabı “Aşkın Lezzeti”nde okuyucularına özgür bir ruhla ve sevgiyle yapılan yemeklerin, minik sırları ve doğal yöntemlerle yapılan baharat eklentileriyle, aromaların gücünden katkı sağlanarak hazırlanan reçeteleri sunuyor. Özdilli,  kitabında hem sürülebilir hem yenilebilir olan  yüz, cilt ve vücut bakım kremlerin tariflerine de yer veriyor.

İçinde 95 özel tarifin bulunduğu kitabın Nolte Mutfak’taki lansmanında konuşan Gizem Özdilli, kitabında aşçılık eğitimi almasına karşın amatör ruhla kendi evinde yaptığı yemekleri paylaştığını belirterek, “Kitabımda uzman aktar Bülent Ertunç ile birlikte hazırladığımı reçeteleri  paylaştım. Sağlık, güzellik, bakım, zayıflamaya yönelik reçeteler ve yenilebilir ve uygulanabilir maskeler hazırladık. Yemek tariflerinde ise baharatları dikkate aldık. Kilo verdiren, metabolizmayı hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren baharatları kullandık” diye konuştu.

İlk kitabında her yemeğin kişi başına düşen kalorisi ve besin değerlerine yer verdiğini anımsatan Özdilli, “Bu kitabımda ise yediğimiz yemekleri şifalı hale getirecek baharatları ve bitkileri bir araya getirdik. En önemlisi 'Yediğimiz Şifamız olsun' diyoruz. Okuyucular bu kitabı bütün kitapevlerinde bulabilirler” dedi.

askin-lezzeti-gidahattiDiyet yapanlara sumak önerdi

Sumak baharatının yağ yakıcı özelliğine vurgu yapan Özdilli, şu önerilerde bulundu:

“Diyet yapanlardan genellikle ‘benim metabolizmam çok yavaş çalışıyor, ödemi attım ama yağları veremiyorum, kilo vermem durdu’ şeklinde şikayetler duyuyoruz. Onları destekleyici reçetelerimiz var. Sumak mucizevi bir baharat. Karın ve bel bölgesi en zor kilo verebilen bölge. Oradaki yağlanma kalıyor. Sumak direkt oradaki yağları eritiyor. Soframızdan Sağlık Bakanlığı'nın dediği gibi tuzu kaldırmamız lazım. Onun yerine çorbalara, makarnalara, salataya ve pilava sumak koymayı öneriyorum. Yoğurtla karıştırıp sos yapıp salatalara ve sebze yemeklerine koyabilirler. Sumağın yağ yakıcı özelliğini görebilirler.

Ayrıca yoğurdun bekledikçe çıkan suyu, süper yağ yakıcı özelliği olan sudur. Biz genelde onu dökeriz. 20-21 gün boyunca bu suyu tavsiye ediyorum. Zencefilin de yağ yakıcı özelliği ve metabolizmayı hızlandırma özelliği var. Bunları 3 hafta yaptıklarında ödem attıklarını ve metabolizmanın hızlandığını görecekler.”

Satılan her kitabın 1 TL’sı Parıltı Derneği’ne

Her bir kitabın satışın elde edilecek gelirin 1 TL’sini Parıltı Derneği’ne bağışlayacağına dikkat çeken Özdilli, “Görme engelli kardeşlerimizin eğitim ve ihtiyaçlarında kullanılacak. Yemek yapmayı sevmiyorsanız bile kitabı alıp hediye edebilirsiniz” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.