Gıda Hattı

Askere gitmeyip yoklama kaçağı olanlar müjde! Ek ücret ödeyerek bedelli yolu açıldı...

24 Mayıs 2022, 06:17
Paylaş
Askere gitmeyip yoklama kaçağı olanlar müjde! Ek ücret ödeyerek bedelli yolu açıldı...
Askere gitmeyip yoklama kaçağı olanlar müjde! Ek ücret ödeyerek bedelli yolu açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olan gençler için yeni bir uygulamanın devreye alındığını duyurdu.

Askere gitmeyip yoklama kaçağı olanlar müjde! "Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesi ile askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubesine başvurabilirler." dedi. Peki bakaya nedir? Yoklama kaçağı ne demek? Yoklama kaçağı bedelli miktarı ne kadar? İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında ulusa seslendi. Erdoğan, yoklama kaçağı olan gençler için yeni bir uygulamayı devreye soktuklarını duyurdu.

"YOKLAMA KAÇAKLARI BEDELLİ YAPABİLECEK"

Buna göre; Yoklama kaçağı olanların, bedelli askerlikten faydalanabilme yolu açılıyor.

"KAÇAK YILINA GÖRE RAKAM İLAVE EDİLECEK"

Erdoğan'ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

"Yoklama kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına göre değişen oranlarda bir rakam ilavesi ile askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubesine başvurabilirler."

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR

2019 Temmuz'da 33 bin 230 olan bedelli askerlik ücreti, 2020’nin ilk yarısında 35 bin 54 TL, ikinci yarısında 37 bin 70 TL olarak belirlenmişti. 2021 ocak-haziran döneminde 39 bin 788 TL olarak uygulanan bedelli tutarı, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere de 43 bin 150 liraya çıkmıştı. Milli Savunma Bakanlığı, 2022 bedelli askerlik ücretini açıklamış, buna göre 2022'nin ilk 6 ayında bedelli askerlik ücreti 55 bin 194 TL olarak belirlenmişti.

YOKLAMA KAÇAĞI NEDİR?

Yoklama Kaçağı, kanunda yer alan tanıma göre, 'yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair bu kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanlara denilmektedir.

YOKLAMA KAÇAĞI ASKERLİĞİNİ TECİL ETTİREBİLİR Mİ?

Madde 82'ye göre, yoklama kaçağı olarak görünen kişi şubeye giderse ya da yakalanırsa şubeye götürüldüğünde para cezası alır.

Eğer kişinin tecil hakkı varsa gerekli işlemleri yaptırarak şubeden ayrılabilir.

BAKAYA NEDİR? KİME DENİR?

Askerlik çağına girenlerden son yoklamalarını yaptırarak askerlik kararı aldırdıkları hâlde çağrıldıklarında gelmeyen veya gelip de kıtalarına gitmeden toplandıkları yerlerden ayrılanlar, 'bakaya' olarak adlandırılıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.