Gıda Hattı

Aşısızlara PCR testi zorunluluğunun kaldırılması kararında geri adım!

16 Ocak 2022, 17:58
Paylaş
Aşısızlara PCR testi zorunluluğunun kaldırılması kararında geri adım!

Seyahatler ve toplu etkinliklere katılımlarda aşısızlardan zorunlu negatif PCR testi istenmesinden vazgeçilmesi tepki çekerken, yurt içi uçuşlar için test zorunluluğu yeniden getirildi. Uçakla şehirlerarası seyahatte; aşısız, aşı sürecini tamamlamayan, son 180 günde Covid-19 geçirmemiş kişilerden PCR istenmesine devam edilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen yazıda, Bilim Kurulu kararı doğrultusunda aşısız ve aşı sürecini tamamlamayan kişilerle ilgili seyahat ve sosyal etkinlik alanlarındaki genelgenin yürürlükten kaldırıldığı bildirilmişti.

Yazıda,  “Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel işyerlerinde çalışanlara, kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir” denilmişti.

Covid-19’un Omicron mutasyonunun bulaşıcılık etkisiyle vaka sayılarının arttığı bir dönemde aşısızlar için test zorunluluğunun kaldırılması, bilim insanlarının tepkisini çekmişti.

Aşısızlar için uçakla seyahatlerde test yeniden zorunlu oldu

Tepki çeken kararda, uçakla seyahatler için geri adım atıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen genelgede, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden negatif PCR testi istenmesinden vazgeçilmesi kararının, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün değerlendirmeleri doğrultusunda yeniden düzenlendiği bildirildi.

Genelgeye göre; huzurevi, bakımevi, sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yurt dışına seyahat edecek kişiler (seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda) için PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilecek.

Uçakla şehirlerarası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden de, negatif PCR testi sonucu istenecek.

Kimlerden test istenmeyecek?

Buna karşılık, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, konser, sinema ve tiyatro gibi toplu etkinliklere katılacaklara, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlar ile kamu ve özel kurumların düzenlediği öğrenci kamplarına katılacaklardan zorunlu PCR testi istenmeyecek.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.