Gıda Hattı

Aşırı yemek yeme bağımlılığının nedenleri nelerdir?

16 Mayıs 2022, 12:13
Paylaş
Aşırı yemek yeme bağımlılığının nedenleri nelerdir?

Araştırmacılar, beyinde bir gıda bağımlılığı geliştirmeye yol açabilecek anahtar belirteçler belirlediler. Bu belirteçler bozukluğun tedavisinde de doktorlara fikir verebilir.

Bir araştırma ekibi, kemirgenlerde ve insanlarda gıda bağımlılığı ile ilgili bazı ortak epigenetik (davranışlar ve çevrenin genlerinizin çalışma şeklini etkileyen değişikliklere nasıl neden olabileceği) belirteçleri tanımladılar.

Journal of Clinical Investigation'da yayınlanan çalışma, gıda bağımlılığının obezite ve yeme bozuklukları ile ilişkili kontrolsüz alımla ilişkili olduğunu buldu.

Araştırmayı yürüten araştırmacılar, bunu “birden fazla genin ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan karmaşık, kronik, çok faktörlü bir beyin bozukluğu” olarak tanımlayarak, yaygınlığının dünya çapında arttığını ve etkili bir tedavisinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Mekanizmayı tanımladıktan sonra, kendimize neden bazı bireylerin dirençli, diğerlerinin bağımlı olduğunu soruyoruz. Bunu yapmak için epigenetik faktörlere, yani gen ekspresyonunu değiştiren dış veya çevresel faktörlere odaklanıyoruz” diye açıklıyor çalışmanın ortak yazarı Elena Martín.

Bilim insanları, bağımlı olan ve gıda bağımlısı olmayan kemirgenleri seçtiler. Özellikle bu bağımlılıkla ilgili serebral korteks alanlarında epigenetik belirteçler aradılar.

Davranışsal bozukluğa iki spesifik gen sebep oluyor

Çalışmanın yazarlarından Rafael Maldonado, "İlginç bir şekilde, hastalığın bu davranışsal özelliklerinden iki spesifik epigenetik değişikliğin sorumlu olduğunu gördük" dedi.

"Fare ve insan sonuçları arasındaki benzerlikler, çalışmaya önemli bir değer veriyor. Epigenetiğin gıda bağımlılığına karşı savunmasızlıktaki rolü, hastalığın erken teşhisi için biyobelirteçlerin belirlenmesine ve gelecekteki tedavilerin araştırılmasına kapı açar.” diye ekliyor.

Sonuç olarak aşırı yemek yeme bozukluğu ve yemek yeme bağımlığının nedeni hem serebral korteksteki genler hem de bu genlerin ifadesini güçlendiren çevresel etkiler diyebiliriz.

Yine de bu problem hakkında psikolojik yardım almak, hem mental hem de fiziksel sağlığın arttırılması noktasında oldukça fayda sağlayabilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.