Gıda Hattı

Aşırı karbondioksit, ağaçların ömrünü kısaltıyor! Endişelenmeli miyiz?

11 Eylül 2020, 18:54
Paylaş
Aşırı karbondioksit, ağaçların ömrünü kısaltıyor! Endişelenmeli miyiz?

Bir grup bilim insanı tarafından açıklamada, hızlı büyüyen ağaçların erken öldüğü ve ormanların işlevini yitirebileceği uyarısı yapıldı.

Ağaçlar, fosil yakıtların yanmasıyla ortaya çıkan karbon dioksitin büyük bir kısmını emiyor. Böylece yükselen karbondioksit seviyesine karşı verilen mücadelede kritik bir rol oynuyor. Geleceğe dönük tahminlerde de ağaçların bu rolü hesaba katılıyor.

Araştırmacılara göre, mevcut iklim modelleri ormanların karbon yakalama işlevinin bu yüzyıl boyunca süreceğini öngörüyor. Bu tahminde yüksek sıcaklık ve karbondioksit konsantrasyonunun ağaçların büyümesini tetikleyeceği, bu sayede ağaçların erken olgunlaşarak daha fazla karbon emebileceği varsayımı da var.

Hızlı büyüyen ağaçlar erken ölüyor!

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı, Nature Communications dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, ağaçların hızlı büyümesi, ağaçların daha genç ölmesiyle ilişkili. Bu da ormanların karbon deposu olarak göreceği işlevin kısa ömürlü olabileceğine işaret ediyor.

Araştırmacılar bu sonuca varmak için, tüm dünyadan 200.000’den fazla ağaç halkası kayıtlarını inceledi. Büyüme ve ömür arasında yukarıda bahsedilen ilişki, tropik olanlar da dahil olmak üzere tüm ağaçlarda görüldü.

Ekip yaptığı açıklamada, son 20 – 30 yıllık dönemde ormanların karbon emme kapasitesinin arttığını, ancak yavaş büyüyen ve daha kalıcı ağaçların, hızlı büyüyen ve daha hassas ağaçların gölgesinde kalmasıyla karbondioksit alım oranının düşmesinin beklendiğini söyledi.

Çalışmada elde edilen bulgular, ağaçların maksimum büyüklüğe ulaştıklarında ölme şanslarının ciddi şekilde arttığını gösteriyor. Bunun bir diğer nedeni de, hızlı büyüyen ağaçların tüm enerjisini büyümeye harcaması, hastalık ve böcek saldırılarına ayırabileceği enerjinin az olması.

Mevcut iklim modelleri ormanların sakladığı karbon depolarının aynı kalacağını veya artacağını gösteriyor. Yeni yapılan bu çalışma ise tam tersini, artan karbondioksitin ormanların karbon deposu olma işlevini olumsuz etkileyeceğini öne sürüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.