Gıda Hattı

Aşırı içki içme ve anksiyete arasında endişe verici bağlantı!

21 Kasım 2020, 23:04
Paylaş
Aşırı içki içme ve anksiyete arasında endişe verici bağlantı!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre aşırı içki içmek, sinaptik bozukluklara, bu durum da anksiyeteye yol açabiliyor.

Araştırma, Science Signaling dergisinde yayınlandı.

İçki içmek genellikle gevşemek, rahatlamakla ilişkilendiriliyor. Ancak yeni yapılan bu araştırmaya göre uzun bir dönem boyunca ağır içki içmek, tam tersi etki yapıyor ve sinaptik bozukluğa, bunun sonucunda da anksiyete benzeri davranışlara sebep oluyor.

Farelerle yapılan çalışmada, insanlarda günde 5 içkiye denk gelen miktarda alkol, 10 gün boyunca verildi. Farelerin beyninde yapılan görüntülemelerde, mikrogliyayla bağlantılı sinaptik işlev bozuklukları olduğu görüldü.

Alkol, anksiyete benzeri davranışları arttırdı!

Anksiyeteyi ölçmek için yapılan davranış testlerinde, alkol verilerin farelerin anksiyete benzeri davranışları daha fazla sergilediği görüldü.

Bunun sebebi olarak, aşırı alkol tüketiminin fare beyninde sistemik inflamasyonla bağlantılı bir işaret proteini olan TNF üretimini arttırdığı gösterildi. Artan TNF üretiminin spesifik olarak mikrogliya içerisinde olduğu belirlendi. Bu durum, mikrogliyanın normale göre daha fazla sinaps azaltmasına ve anksiyetenin ortaya çıkmasına yol açtı.

Sonuçlar, TNF’nin alkol bağımlılığını tedavi etmekte rol oynayabileceğini de gösterdi.

Çalışma henüz insanlarla değil farelerle yapıldı. Ancak araştırmanın yazarları, aynı mekanizmaların insanlarda da geçerli olduğunu, içki-anksiyete ilişkinin insanlarda da söz konusu olduğunu söyledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.