Gıda Hattı

Aşırı alkol tüketimi kalp krizi riskini arttırıyor!

10 Ocak 2017, 10:04
Paylaş
Aşırı alkol tüketimi kalp krizi riskini arttırıyor!

Bilimsel bir çalışmaya göre, aşırı alkol tüketimi, ailesinde hastalık geçmişi bulunmayan veya diğer risk faktörlerini taşımayan bireylerde dahi kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riskini arttırıyor.

Çalışmaya göre, aşırı alkol tüketimi kalp krizi riskinin %40 artmasıyla ilişkili. Bu oran, sigara kullanımı, obezite ve diyabet gibi diğer risk etmenleri göz önünde bulundurulduktan sonra hesaplandı.

alkol-gidahatti

Aşırı alkol tüketimi kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini arttırıyor!

Aşırı içmek atriyal fibrilasyon ve kalp ritm bozukluğu riskinin 2 kat artmasıyla, konjestif kalp yetmezliğinin de 2,3 kat artmasıyla ilişkilendirildi.

Araştırmanın başında Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Gregory Marcus vardı.

Önceki araştırmalar, hafif içiciliği daha iyi kalp sağlığıyla ilişkilendirse de, Dr. Marcus’a göre mevcut bulgular daha fazla içmenin kalp sağlığı için iyi olduğu düşüncesinin doğru olmadığını gösteriyor.

Marcus araştırmayla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

Aşırı içmek, bazı bireyler tarafından kalp için faydalı olduğu bahanesiyle savunuluyor. Yaptığımız araştırma, aşırı içmenin atrial fibrilasyon, kalp yetmezliği ve kalp krizi riskini önemli derecede arttırdığını gösterdi. Önceki verilerin, içmenin kalp krizi riskini düşürdüğünü öne sürdüğü düşünüldüğünde, bu önemli bir bulgu.”

kalp-gidahatti

Araştırma detayları

Aşırı alkol tüketimi ve kalp sorunları arasındaki bağlantıyı değerlendirmek isteyen Marcus ve ekibi, 2005 ile 2009 yılları arasında ameliyat olan, acile başvuran veya yatarak tedavi gören 14,7 milyon Kaliforniyalı yetişkinden elde edilen verileri analiz etti.

Analiz sonucunda hastaların %1,8’inin (268.000 hasta) aşırı içtiği belirlendi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılarına tahminlerine göre, aşırı içmenin önlenmesi durumunda yalnızca ABD’deki atrial fibrilasyon vakalarının 73.000’i, kalp krizi vakalarının 34.000’i, konjestif kalp yetmezliği vakalarının ise 91.000’i önlenebilir.

Araştırma ekibi, yaptıkları çalışmanın gözlemsel olduğunu ve alkol tüketiminin kalp sorunlarına yol açtığını ispatlamadığını belirtti.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.