AramaArama
Gıda Hattı

Aşılanan annelerin sütü COVID-19 antikorları içeriyor

25 Ağustos 2021, 14:29
Paylaş
Aşılanan annelerin sütü COVID-19 antikorları içeriyor

COVID-19 aşısı olan annelerde oluşan antikorların anne sütü ile bebeğe geçtiği ortaya koyuldu.

Breastfeeding Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, COVID-19 aşısı olan annelerin vücudunda SARS-CoV-2 virüsüne karşı oluşan antikorlar anne sütüne de geçiyor. Uzun süredir merak edilen bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları, koronavirüs bağışıklığının süt yolu ile anneden bebeğe geçebildiğini gösteriyor.

Bebekler ilk doğduklarında bağışıklık sistemleri yeterince gelişmiş olmuyor. Bu nedenle de enfeksiyonlarla kendi imkanları ile savaşmaları zorlaşıyor. Diğer yandan, çok genç oldukları için bazı durumlarda aşılama da bebeklerde istenilen etkiyi gösteremeyebiliyor.

Bebeklerin çok hassas olduğu bu dönemde anne sütü pasif bağışıklık oluşmasına yardımcı oluyor. Araştırmacılar anne sütünün bebekleri hayata hazırlamaya yardımcı olan birçok araç ve gereci içinde barındıran bir alet çantası olarak düşünülmesi gerektiğini ifade ediyor. Yapılan araştırma aşıların anne yanında bebeği de koruduğunu kanıtlamış oluyor.

antikor

İkinci doz sonrası 100 kat daha fazla antikor

Araştırma Aralık 2020-Mart 2021 tarihleri arasında, Pfizer ve Moderna aşılarının sağlık çalışanlarına ilk uygulanmaya başladığı dönemde yapıldı. Çalışma için, emzirme döneminde olan ve daha önce COVID-19 geçirmemiş 21 sağlık çalışanı anne seçildi. Araştırmacılar annelerin süt ve kanından aşılama öncesi, ilk doz sonrası ve ikinci doz sonrası olmak üzere 3 kez numune aldılar.

Yapılan incelemelerde ikinci dozdan sonra, aşı olmadan öncesine kıyasla 100 kat kadar daha yüksek antikor tepkimesi görüldü. Araştırmacılar bu seviyelerin hastalık geçirmiş kişilerdeki antikor seviyesinden de yüksek olduğunu belirtti.

Anne adaylarının aşılanmasının faydaları yeni keşfedilmiyor. Boğmaca, grip gibi bebekleri ciddi şekilde etkileyen hastalıkların aşıları zaten doğumdan önce yapılıyor. Yeni çalışma annelerin COVID-19 aşısı olmalarının da rutin hale gelmesinin önemini gösteriyor.

Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor

Araştırmacılar sırada COVID-19 antikoru içeren sütü içen bebeklerin hastalığa karşı bağışıklık geliştirip geliştirmediğinin araştırılması olduğunu söylüyorlar. Bunun yanında bu antikorların sütte ne kadar süre işlevsel olarak kalabildikleri ve virüsü nötralize etmekte ne kadar başarılı olduğu da üzerinde çalışılması gereken konular arasında.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.