Gıda Hattı

Aşılama da yaş kaça indi? 2021 aşı yaşı kaça indi?

12 Temmuz 2021, 18:00
Paylaş
Aşılama da yaş kaça indi? 2021 aşı yaşı kaça indi?

Aşılama da yaş kaça indi? 2021 aşı yaşı kaça indi? 18 yaşa düşen aşılama vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki aşılama da sonu durum ne? İşte detaylar...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında aşılama tüm hızıyla devam ederken, BioNTech ve Sinovac aşılarının ülkemize gelmesiyle birlikte aşı yaşı 18'e kadar indi.

Aşı yaşının 18'e indirilmesinin ardından vatandaşlar, "Aşı sırası kimde?Aşı yaşı kaça indi? Yeni bir açıklama geldi mi?" Sorusunu araştırmaya başladı.

18 Yaş altı aşı olabilecek mi?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında başlatılan aşılama çalışmalarında, yaş sınırı gittikçe düşüyor. Geçtiğimiz haftalarda 18 yaşa kadar düşen aşılama sırası, 16 yaşa kadar indi.

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı karara göre, 16 yaş ve üstü vatandaşlar aşı randevusu alabilecek.

AŞI onam formu nedir, zorunlu mu?

Aşı yapılanlara “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbı işlem için hastanın rızasına alma” amacı taşıyan ONAM formu imzalatılacak.

Rutin olarak yapılan 13 aşıda alınmayan bu belgenin, salgın döneminde acil aşılama kararı alınması ve bu aşıların henüz ruhsat almamaları nedeniyle sorumluluğun vatandaşla paylaşılması için gerektiği öğrenildi.

 

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.