AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Aşı olanlar alkol kullanabilir mi? BioNTech aşı olan alkol içebilir mi?

Aşı olanlar alkol kullanabilir mi? BioNTech aşı olan alkol içebilir mi?
28 Mayıs 2021, 17:02

Aşı olanlar alkol kullanabilir mi? BioNTech aşı olan alkol içebilir mi? Aşırı alkol tüketiminin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği, bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı duyarlılığı artırdığı bilinen bir gerçek.

Bu konuda farklı ülkelerden pek çok uzman kendi görüşlerini bildirse de alkolün covid-19 aşısının etkinliğini azalttığına dair net bir veri yok.

Bağışıklık Sistemi Önemli

Manchester Üniversitesi'nden İmmünolog Sheena Cruickshank"Aşıya iyi bir yanıt almak için bağışıklık sisteminizin en üst düzeyde çalışması gerekir” diyor. Bu nedenle aşı olmadan bir gece önce veya aşılandıktan kısa bir süre alkol kullanılıyorsa, bunun bir faydası olmayacağını söylüyor.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) ise, Covid-19 aşısından önce ya da sonra alınan alkolün aşıların etkinliğini düşürdüğüne dair hiçbir kanıtın olmadığını söylüyor. İngiltere Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NHS) ya da aşı üreticilerinin sağladığı verilerde de böyle bir vakanın görülmediği ifade ediliyor.

2 Hafta Önemli

Buna karşılık Rusya’da bir sağlık uzmanı Sputnik V aşısı olan vatandaşlara aşılanmadan en az iki hafta önce alkol almayı bırakmalarını aşıdan sonra da en az 6 hafta alkolden uzak durulması gerektiğini tavsiye etmişti. Ancak bu durum sağlık uzmanları arasında tartışmaya neden oldu.

Sputnik V aşısının geliştiricisi Alexander Gintsburg, daha sonra bu tavsiyenin çok aşırı olduğu yorumunu yaptı. Gintsburg, Sputnik V hesabından attığı bir tweet aracılığıyla, Covid-19 aşısından sonra alkolün tamamen yasaklanmasından bahsetmediklerini belirtti.

Bununla birlikte makul miktarda tüketime izin verildiğini söyledi. Ayrıca aslında bu durumun tüm aşılar için geçerli olduğunu ve aşıdan sonraki 3 gün boyunca alkolden uzak durulmasını tavsiye ettiklerini söyledi.

Genel Bir Fikir Birliği Yok.

Aşıdan önce ve sonra alkol tüketimi ile ilgili genel bir fikir birliği yok.  Ancak alınan alkolün aşının yan etkileriyle karışabileceğini ve aşının koruyuculuğunu etkileyebileceğini savunan uzmanlar da var.

Örneğin, New York Üniversitesi Langone Health'den Dr. Tania Elliott, aşının ağrı, kas ağrısı, halsizlik gibi yan etkilerinin olabileceğini, alkolün yan etkileriyle birlikte kişinin kendisini daha kötü hissetmesine neden olma riski taşıdığını belirtiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.