AramaArama
Gıda Hattı

Aşı çağrısı yaparken çam deviren İngiliz Bakan, özür diledi!

26 Temmuz 2021, 08:42
Paylaş
Aşı çağrısı yaparken çam deviren İngiliz Bakan, özür diledi!
“Covid-19’dan korkmayın” diyen İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, tepkiler üzerine özür diledi.

Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine bir hafta karantinada kalan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, iyileştiğini duyurduğu sosyal medya paylaşımında, adeta “kaş yapayım derken göz çıkardı”. “Covid-19’dan korkmak yerine onunla yaşamayı öğrenmek için aşı olun” diyen Javid, tepkiler üzerine özür diledi.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, Covid-19 testi pozitif çıkması üzerine kendisini karantinaya aldı.

Aradan geçen bir haftanın ardından "iyileştiğini" söylemek için Cumartesi günü Twitter hesabından paylaşımda bulunan Javid, “Lütfen, henüz yapmadıysanız bu virüsten korkmak yerine onunla yaşamayı öğrenmek için aşı olun” ifadelerini kullandı.

“Covid-19'dan korkmayın” ifadesi nedeniyle özür diledi

İşçi Partisi, kullandığı ifadeler nedeniyle eleştiri oklarına hedef olan İngiliz Bakan Javid’i, "kurallara uyanları aşağılamakla" ve "son derece duyarsız" olmakla suçladı. Eleştirilerin ardından özür dileyen Javid, Twitter hesabından yaptığı açıklamayı sildiğini de söyledi.

Javid, "Aşıların toplum olarak savaşmamıza yardımcı olduğu için minnettarlığımı ifade ediyordum, ancak bu yanlış bir kelime seçimiydi ve içtenlikle özür dilerim. Birçoğu gibi ben de bu korkunç virüse karşı sevdiklerimi kaybettim ve etkisini asla en aza indiremem" ifadelerini kullandı.

Günlük vaka sayıları düşüşe geçti

Öte yandan İngiltere'de Covid-19 salgınında günlük vaka sayıları son 5 gündür düşüş gösteriyor. Bir hafta önce 50 bini aşan günlük vaka sayısı, son 24 saatte 29 bin 173’e gerilerken, toplam vaka sayısı 5 milyon 697 bin 912'ye ulaştı. Ülkede son 24 saat içinde 28 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı 129 bin 158'e yükseldi.

Uzmanlar şu anki rakamların "yaz ayı için iyi bir seviye olduğunu" söylerken, 19 Temmuz'da kısıtlamaların sona ermesindeki etkinin henüz günlük vaka sayılarına yansımadığı uyarısında bulundu. Profesör Paul Hunter, "Kısıtlamaların sona ermesinin etkisini önümüzdeki Cuma gününden itibaren görmeye başlayacağız" dedi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, son 24 saatte 43 bin 454 kişiye ilk doz aşının uygulanmasıyla toplamda 46 milyon 563 bin 452 kişinin aşılandığı belirtildi. Son 24 saatte 206 bin 968 kişinin aşının ikinci dozunu aldığı ve toplamda 37 milyon 160 bin 659 kişinin tamamen aşılandığı aktarıldı. Verilere göre, yetişkin nüfusun yüzde 88'inin en az bir doz aşılandığı, yüzde 70,3'üne ise aşının her iki dozunun uygulandığı aktarıldı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.