Gıda Hattı

Ashanti kimdir? Ashanti hayatı

13 Ekim 2021, 17:17
Paylaş
Ashanti kimdir? Ashanti hayatı
Ashanti kimdir? Ünlü şarkıcı ve en güçlü vokalistlerden biri olan Ashanti hayatı ve şarkıları ile dikkat çekiyor. Ashanti biyografisini doğum gününde sizler için hazırladık.

Ashanti kimdir? Albüm yapımcısı ve kayıt sanatçısı olan Ashanti hayatı ve çalışmaları ile ilgili merak edileneri sizlere sunuyoruz.

Ashanti biyografi

adı; Ashanti Shequoiya Douglas

doğum;. 13 Ekim 1980

mesleği; Amerikalı kayıt sanatçısı, albüm yapımcısı, oyuncu, dansçı ve manken. 2000'lerin başında tanınmaya başlayan sanatçı, özellikle Grammy Ödülü elde etmiş olan ilk albümü Ashanti ile bilinmektedir.

Ashanti kimdir?
Ashanti

Ashanti hayatı

Albümdeki "Foolish" yüksek başarılar elde ettiği gibi, albümün kendisi de yayımlandığı Nisan 2002'deki ilk haftasında 503.000 adet sattı. Bu sayı, Soundscan'a göre, yeni çıkış yapan bir kadın sanatçı için bir rekordur. Ashanti bu rekoru Alicia Keys ve Lauryn Hill gibi önemli diğer kadın sanatçıları geride bırakarak elde etti. Albümün yayımlandığı hafta, "Foolish" ve "What's Luv" adlı şarkıları da Amerikan müzik listesinde ilk iki sırada yer alarak, Ashanti'ye bu başarıyı gösteren ilk kadın sanatçı unvanını kazandırdı. Yine aynı hafta, bir üçüncü şarkı da ilk onda yer aldığından dolayı, bir hafta içinde üç şarkısını listenin ilk on sırasına sokma başarısını gösteren ilk kadın sanatçı oldu. Aynı başarıyı sadece The Beatles göstermiştir. 2008 yılı itibarıyla sanatçının albümleri ve teklilerinin dünya çapındaki satış oranı yirmi üç milyonu aşmış durumdadır. Sanatçı ayrıca 2000-09 yılları arasındaki on yıl içinde Alicia Keys ve Beyoncé'nin arkasından "En İyi Yeni Kadın R&B Sanatçısı" sıfatıyla anılan üçüncü sanatçı oldu.

Ashanti, bunun dışında Jennifer Lopez'in "I'm Real (Murder Remix)" şarkısında arka vokallerde yer aldı. Ayrıca aynı sanatçının "Ain't It Funny" (Murder Remix) adlı bir diğer şarkısının sözlerini yazıp arka vokallerini üstlendi. Her iki şarkı da Amerikan müzik listesinde bir numarada yer aldı. Öyle ki bu şarkılar, sanatçının üç şarkısını birden ilk ona soktuğu hafta ilk onda yer almaktaydı. Sanatçı, bir süre sonra kendi yayın şirketi tarafından "Hip-hop ve R&B'nin prensesi" sıfatıyla tanıtılmaya başlandı. Yine ilk albümü için sekiz Billboard Ödülü ve iki Amerikan Müzik Ödülü elde etti. Yine kariyerinin ilk yedi yılında ABD listelerinde on beş adet ilk kırka giren şarkı yayımladı.

Ashanti kimdir?
Ashanti

Ashanti, örnek aldığı isimler arasında Mary J. Blige, Ella Fitzgerald, Yolanda Adams, the Clark Sisters ve Blue Magic gibi oluşumları göstermektedir. Sanatçı ayrıca çoğu şarkısındaki sözleri kendi yazmıştır. Yine günümüzde Written Entertainment adını verdiği kendi dağıtım şirketinde çalışmaktadır. Ancak bunun yanında kayıtlara devam eden Ashanti, dördüncü albümü olan The Declaration'ı 3 Temmuz 2008 tarihinde yayımladı ve beşincisi üzerinde çalışmaya başladı. Bunun yanında kanser araştırmalarına yardım etmek adına on dört diğer kadın sanatçıyla beraber "Just Stand Up" adlı şarkıyı söyleyerek yüz milyon doları bu alana bağışladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.