Gıda Hattı

Asgari ücretliye müjde! Kredi kullanabilecekler...

21 Ocak 2022, 14:22
Paylaş
Asgari ücretliye müjde! Kredi kullanabilecekler...
Asgari ücretliye müjde! Kredi kullanabilecekler. Kamu bankalarında sermaye artışına gidileceğine ilişkin haberler kredi genişlemesi beklentisini de beraberinde getirdi.

Asgari ücretliye müjde! Kredi kullanabilecekler. Kredi genişlemesi dönemlerinde makul faiz oranlarıyla kredi verilmesi de öngörülüyor. Peki, gelire göre durum nasıl? Kredi almak için gerekli şartlar neler? İşte detaylar...

Koronavirüs salgını sürecinde konut, taşıt ya da nakit ihtiyacı için kredi çekmek isteyen vatandaşlar için dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Piyasada kamu bankalarında sermaye artışına gidilmesiyle kredi imkanlarının da artırılması beklentisi oluştu. Peki, kredi çekebilmek için gerekli şartlar neler? Gelire göre ne kadar kredi verilebiliyor? Bir asgari ücretli çalışan için durum ne? İşte detaylar...

Kredi çekebilmek için kişilerin kendi finansal gerçeklerine göre bir planlama yapması önem taşıyor. 18 yaşını doldurmuş olmanın yanında kredi notu ve bir gelire sahip olmak gibi önemli detaylar bulunuyor. Kişinin aylık gelirini gösteren maaş bordrosu gibi geçerli bir belge ile gelirini belgelemesi gerekiyor.

para

Finansal geçmişe göre belirlenen kredi notunda kredi ve kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesi, gecikmeden dolayı yasal takibe düşülmemiş olmasına dikkat ediliyor. Böyle bir durumda kredi notu da yüksek çıkabiliyor.

Her bankanın kendine göre kredi verme şartları bulunuyor. Genellikle bankalar çekilen kredinin aylık taksitinin 2 katı kadar gelire sahip olunması koşulu ile kredi verebiliyor. Bu hesaba göre; 1000 lira aylık taksiti olan bir kredi çekebilmek için en az 2000 lira gelire sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca başka bir kredinizin ödemesi devam ediyorsa, bu durum aylık gelirinizin daha yüksek olmasını gerektirebilir. Gelir 2000 lira ise ve bir de 900 lira aylık ödemesi olan bir kredinin ödemesi devam ediyorsa, bu durum çekilecek ikinci kredinin verilme ihtimalini ve bu kredinin miktarını da etkiliyor.

Son dönem kredi çekecek kişilerin sicil konusu daha fazla ön plana çıkıyor. Salgın sürecinde düzensiz ödemeler kredi verilmesini imkansız hale getiriyor.

Aylık geliri asgari ücret olan bir vatandaş için yapılan hesaba göre; gelirinin yüzde 70'i kadar kredi taksiti ödenebileceği varsayılırsa;

Konut kredisi miktarı 120 ay vade ile 200 bin lira,

İhtiyaç kredisinde 24 ay vade ile 55 bin lira,

Taşıt kredisi için de ihtiyaç kredisi ile benzer şekilde 36 ay vade ile 50 bin lira üzerinde kredi çekme imkanı bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.