Gıda Hattı

Asgari ücrete zam yapılacak mı? Temmuz'da asgari ücrete zam gelecek mi?

11 Haziran 2022, 17:50
Paylaş
Asgari ücrete zam yapılacak mı? Temmuz'da asgari ücrete zam gelecek mi?
Asgari ücrete Temmuz'da ikinci zam gelecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından 3600 ek göstergeyle ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. Temmuz ayında memur ve emekliye ikinci zam yapılacak. Asgari ücret için de ek zam söz konusu mu? Asgari ücret ara zam beklentisi son açıklanan yüzde 73,5’luk enflasyon rakamı sonrasında tekrar gündeme gelirken asgari ücretin 6 bin liraya kadar çıkabileceği belirtildi.

Enflasyon rakamlarının ilk 5 ayda yüzde 70’i geçmesiyle alım gücü düşen vatandaşın asgari ücrete ikinci bir zam yapılması konusunda beklentisi oluştu. Asgari ücrete ara zam yapılma ihtimali vatandaşların gündeminde yer almaya devam ederken ekonomi yönetimi ve siyasilerden peş peşe gelen açıklamalar merakla takip ediliyor. Peki, Temmuz'da asgari ücrete zam olacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon rakamları sonrasında ‘aradaki farkı kapatacak yeni program’ ifadelerini kullanmasının ardından bir yeni daha açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Haziran'da yapılan Kabine toplantısı sonrasında, "Yılbaşında, tüm çalışanların durumlarını ekonomide gelinen noktaya uygun şekilde gözden geçirerek herkesin hakkını almasını temin edeceğiz” ifadelerini kullandı.

MEMUR VE EMEKLİ İÇİN 5 AYLIK ZAM ORANI KESİNLEŞTİ

Erdoğan asgari ücrete zam için yılbaşını işaret etse de vatandaş gözünü memur ve emekli için enflasyon farkı zammı alacağı Temmuz ayına çevirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2022 enflasyon oranı için açıklamada bulundu. Buna göre Mayıs ayı enflasyon oranı yıllık baz yüzde 73,5, aylık bazda ise yüzde 2,98 olarak kayıtlara geçti.

Bununla beraber 5 aylık emekli ve memur zammı kesinleşti. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emekli zammı yüzde 35,64, 5 aylık memur enflasyon farkı yüzde 28,14, 5 aylık memur zammı ise yüzde 35,14 olarak netleşti.

5 aylık enflasyon rakamlarına göre en düşük memur ve memur emeklisi maaşı;

  • En düşük memur maaşı 6.429 liradan 8.688 liraya
  • En düşük memur emeklisi maaşı 4.289 liradan 5.796 liraya
  • Esnafta en düşük emekli aylığı 2.948 liradan 3.999 liraya
  • 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda 3.292 liradan 4.465 liraya çıkacak.
  • BAĞ-KUR tarım emeklilerinde en düşük aylık 2.343 liradan 3.178 liraya
  • 2000'den sonra emekli olan en düşük SSK'lı maaşı ise 2.041 liradan 2.768 lira çıkacak.

Temmuz'da asgari ücrete zam olacak mı?

Yılda 1 kez belirlenen asgari ücret tarafına ek zam yapılabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Öte yandan olası asgari ücret Temmuz zammı için 'Enflasyon farkı' ve 'Prim' formülü gündeme geldi.

Prim Formülü: Asgari ücret üzerindeki SGK ve işsizlik sigortası priminin Aralık ayındaki 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu' toplantısına kadar devlet tarafından karşılanması gündeme gelebilir. Asgari ücret üzerindeki SGK ve işsizlik sigortası priminin Aralık ayındaki 'Asgari Ücret Tespit Komisyonu' toplantısına kadar devlet tarafından karşılanması gündeme gelebilir.

Enflasyon farkı formülü: Mevcut durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen yüzde 39,67 oranında 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse; net asgari ücretin 5.940,72 liraya çıkması bekleniyor. Ancak Temmuz zammı gerçekleşirse; Aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon oranı yani, Temmuz-Aralık ayları arasındaki enflasyon rakamları Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun masasında önemli bir belirteç olacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.