Gıda Hattı

Asgari ücrete zam gelecek mi, ne kadar olacak? Temmuz'da Asgari ücret kaç TL olacak?

23 Haziran 2022, 12:59
Paylaş
Asgari ücrete zam gelecek mi, ne kadar olacak? Temmuz'da Asgari ücret kaç TL olacak?
Canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, "Asgari ücretle ilgili olarak Bakanlığın önünde farklı seçenekler var." dedi. Öte yandan geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş Başkanı Ergun Atalay ile görüşme gerçekleştirmişti. Peki; 2022 Asgari ücret zam mı ne kadar, kaç TL olacak, ne zaman açıklanacak? Asgari ücret zam geliyor mu? Asgari ücret zam mı ne kadar olacak? 2022 Asgari ücret kaç TL? Detaylar haberimizde...

Gündem maddelerinden biri olan asgari ücret hakkında sorular peş peşe geliyor. Vatandaşlar asgari ücret ile ilgili haberlerden bilgilenmek istiyor. Ülke genelinde gözler zam ayı olan Temmuz'a çevrildi. Eğer asgariye yüzde 10'luk zam uygulanırsa ücret net 4678,3 lira (brüt 5505,4 lira), yüzde 20'lik zamma göre de 5103,6 lira (brüt 6004,8 lira) olacak. Peki; Asgari ücret zam geliyor mu? Asgari ücret zam mı ne kadar olacak? 2022 Asgari ücret kaç TL? Detaylar haberimizde...

Kamuoyunun yakından takip ettiği asgari ücret zammı ile ilgili Türk-İş Başkanı Ergun Atalay Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini söylemiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise Temmuzda bütün çalışanların yüzünü güldürecek bir düzenlemeyi Türkiye gerçekleştirecek durumdadır’ ifadesini kullanmıştı. Konuyla ilgili gelen son açıklamada ise Kurtulmuş, Bakanlığın önünde farklı seçenek olduğunu söyleyerek, "Bunlardan birisine karar verilir. " dedi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELECEK Mİ?

Asgari ücret zammı ile ilgili Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada, "Asgari ücretle ilgili olarak Bakanlığın önünde farklı seçenekler var. Bunlardan birisine karar verilir. Orada vatandaşımızda yanlış algı oluşturmayalım. Söylediğimiz memur işçi emeklileriyle ilgili bir düzenleme." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş Başkanı Ergun Atalay ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Atalay şu ifadeleri kullandı;

Her konuyu A'dan Z'ye konuşma imkanı bulduk. Önümüzdeki günlerde bu işin taraflarıyla bir toplantı yapılacağını söyledi. Asgari ücretlinin alım gücünün düştüğünü, A'dan Z'ye anlatma imkanı bulduk.

Asgari ücrete her ayın 4'ünde enflasyon açıklanıyor, ocak ayını beklemeyelim diye söyledim. Biz aralık ayının dışında hiç toplamadık. Şartlar öyle bir hale getirdi ki haziranı gördüğümüzde insanların kayıpları çok arttı. Cumhurbaşkanımız "Ben olanların farkındayım" dedi. "Çalışmalarımız var" dedi.

Sistem mevzuattaki gibi olacak.

-Şimdi burada aklımdaki "Rakam 10 bin" derim öyle değil. Söylediğinle aldığın arasında bir uyum olması lazım. Asgari Ücret alan kısım, "Asgari ücret artsın ama artan tarafın kısmını devlet karşılasın" istiyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ‘Enflasyon tahribatlarına karşı çalışanları korumak vazifemiz. Özel sektör emeklileri de dahil, temmuzda bütün çalışanların yüzünü güldürecek bir düzenlemeyi Türkiye gerçekleştirecek durumdadır’ dedi. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Temmuz’da enflasyon farkıyla, ocak ayındaki ücretlerde yeni düzenlemelerle milletimizi daha da rahatlatacağız’ açıklamasını yapmıştı.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.