Gıda Hattı

Asgari ücret zammı olacak mı? ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2022 son durum nedir?

17 Haziran 2022, 15:09
Paylaş
Asgari ücret zammı olacak mı? ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2022 son durum nedir?
Asgari ücret 2016 yılından beri yılda bir defa belirleniyor. Enflasyonun bu yıl yüksek seyretmesi nedeniyle temmuz ayında yeniden artırılması gündeme geldi. Günden güne merak konusu olan asgari ücret zammı hakkında gelişmelerden haberdar olmak isteyen vatandaşlar, asgari ücret zammı olacak mı, asgari ücrete ne kadar zam yapılır araştırması geçiyor. Peki; Asgari ücret zammı olacak mı? ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2022 son durum nedir? Temmuz'da asgari ücrete zam olacak mı? Asgari ücret 2022 ne kadar olacak? Detaylar haberimizde...

Gündem maddelerinden biri olan asgari ücret hakkında sorular peş peşe geliyor. Vatandaşlar asgari ücret ile ilgili haberlerden bilgilenmek istiyor.  Peki; Asgari ücret zammı olacak mı? ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2022 son durum nedir? Temmuz'da asgari ücrete zam olacak mı? Asgari ücret 2022 ne kadar olacak? Detaylar haberimizde...

2022 Asgari ücretin Temmuz ayında yükselmesi söz konusu. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ı kabul etti ve konuya ilişkin açıklamalar yapıldı. Aynı zamanda AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücrete ikinci kez yapılacağı sinyalini verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ı AK Parti Genel Merkezi'nde kabul etti.

Görüşmede bir rakam konuşulmadığını kaydeden Atalay, "Bir rakam yok ortada ama asgari ücretin Ocak ayı ile şu an alım gücünü konuştuk. Gündemdeki ne sorunlar varsa A'dan Z'ye konuşma imkanı bulduk bizi dinledi anlatmamız gerekenleri noksansız anlattık. Benim, 4 aydır söylediğim bir iş var. Asgari ücreti her ayın 4'ünde enflasyon açıklanıyor aralığı ocağı beklemeyelim her ay enflasyonunu verilsin. 4 ay evvel söyledim ben gene aynı noktadayım. Bugüne kadar biz Aralık ayının dışında asgari ücret toplamadık. Ama şartlar öyle bir hale getirdi ki bırakın Aralık ayını, biz Haziran ayını bile bulduğumuz zaman insanlar alım gücünü kaybetti" diye konuştu.

‘Temmuzda asgari ücret çalışması önümüzde’

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücrete ikinci kez yapılacağı sinyalini verdi. Numan Kurtulmuş açıklaması: “Temmuz ayında emeklilerimizin, çalışanlarımızın gelirlerinin artırılması ve asgari ücretle ilgili de çalışmalar bakanlığımızın önündedir. Bu çalışmalar yapılıyor. Öncelikli perspektifimiz, temmuz ayı ile geniş bir kitlenin, sabit gelirli bir kitlenin alım gücünü artıracak bir dokunuş mutlaka hükümet tarafından yapılacaktır. Nasıl fiyatlar seviyesi yukarı çıktıysa, ücretler seviyesini de yukarı çıkaracak ve böylece vatandaşımızın fiyatlar altında, enflasyon altında ezilmemesini sağlayacak bir destek ortaya konacaktır.” dedi.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.