Gıda Hattı

Asgari Ücret zammı için sinyal Erdoğan'dan geldi! Asgari ücret ne kadar olacak?

7 Haziran 2022, 08:23
Paylaş
Asgari Ücret zammı için sinyal Erdoğan'dan geldi! Asgari ücret ne kadar olacak?
Asgari Ücret zammı için sinyal Erdoğan'dan geldi! Asgari ücret ne kadar olacak? Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği asgari ücret maaş zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor.

Asgari Ücret zammı için sinyal Erdoğan'dan geldi! Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete Temmuz ayında ek zam gelesi gündemdeki en önemli maddelerden birisi olurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan heyecanlandıran yeni bir açıklama daha geldi. Başkan Erdoğan, yaptığı açıklamalarda asgari ücrete yeşil ışık yakarken, asgari ücret ne kadar, kaç TL olacak ise vatandaşların aklındaki en önemli soru işareti oldu. İşte, asgari ücret 2022 zammı için son dakika gelişmeleri!

Asgari ücrete zam gelecek mi? Temmuz 2022'de asgari ücret ne kadar olacak? Milyonlarca vatandaş bu soruların cevabını ararken, asgari ücret zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri de peş peşe yaşanıyor. Yaklaşık 6 milyon asgari ücretli çalışanın heyecanla beklediği Temmuz zammı hakkında bir yeni gelişme daha yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan asgari ücret ek zam heyecanlandıran bir açıklama yaptı.

SON DAKİKA: Asgari Ücrete Zam Gelecek Mi? Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Mayıs ayı enflasyon verisinin gelmesiyle birlikte asgari ücret için yeni zam oranı da netleşti.

İşte detaylar;

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam ilçesinde 'AK Parti 30'uncu İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Başkan Erdoğan, gündeme dair önemli açıklamalar yaparken, asgari ücret zammı için de yeşil ışık yaktı.

asgari ücret
asgari ücret

Asgari Ücrete Zam Sinyali

Başkan Erdoğan, "Petrol fiyatlarının 2-3 kat arttığı bir dönemde, dünyada neyin nereye geldiğini takip ediyorsunuz. Ücretliler başta olmak üzere her kesimden vatandaşımızın gelirlerini artırarak aradaki farkı kapatacak programları hazırlıyoruz" ifadelerini de kullandı.

Mayıs Ayı Enflasyon Oranı İle Yeni Asgari Ücret Zammı Hesap Tablosu

6 aylık enflasyon beklentisine göre oluşan hesap tablosu şöyle;

ASGARİ ÜCRET 6.989,1
SGK PRİMİ %14 978,47
İŞSİZLİK SİG. PRİMİ %1 69,89
KESİNTİLER TOPLAMI 1.048,36
NET ASGARİ ÜCRET 5.940,72

Ak Parti'den Asgari Ücret Açıklaması

Öte yandan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK sonrası asgari ücret 2022 Temmuz zammı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Ömer Çelik, "Asgari ücret ve dar gelirli vatandaşımız ekonomik olarak koruması gündemimizdedir.

AK Parti açısından emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz, genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı. Ayrıca "Onların zamanlaması içeriklendirilmesi henüz Çalışma Bakanlığı açısından nasıl içeriklendirecekler, onlar için erken. Onlar olgunlaştığı zaman bizdeki bilgileri paylaşırız.

Vatandaşlarımız şunu bilsinler ki çeşitli sosyal kesimlerden bize iletilen talepler sistematik şekilde değerlendiriliyor." ifadelerine de yer verdi.

Temmuz Zammı İçin Sinyaller Güçlendi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2022 enflasyon oranı için açıklamada bulundu. Buna göre Mayıs ayı enflasyon oranı yıllık baz yüzde 73,5, aylık bazda ise yüzde 2,98 olarak kayıtlara geçti. Bununla beraber 5 aylık emekli ve memur zammı kesinleşti. Buna göre;

  • SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 35,64,
  • 5 aylık memur enflasyon farkı yüzde 28,14,
  • 5 aylık memur zammı ise yüzde 35,14 olarak netleşti.

Merkez Bankası'nın yüzde 2,97'lik Haziran ayı enflasyon beklentisine göre Temmuz zammı hesaplandığında;

6 aylık enflasyon oranı ile SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 39,67, 6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 32,17, 6 aylık memur zammı yüzde 39,17 olarak hesaplandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.