Gıda Hattı

Asgari ücret belirlemesi için 3 farklı belirleme senaryosu

20 Kasım 2021, 18:43
Paylaş
Asgari ücret belirlemesi için 3 farklı belirleme senaryosu
Asgari ücret ne kadar olacak? Bu konuyu tüm çalışanlar araştırıyor. 2022 yılında asgari ücretin belirleneceği toplantı herkes tarafından merakla bekleniyor.

Merkez Bankası yılsonu enflasyon beklentisi % 19.31. Bununla birlikte asgari ücrete yapılacak zamma da %25 ile %35 arasında olması öngörülüyor. Milyonlarca kişi asgari ücret tespit komisyonu tarafından Aralık ayının ilk haftasında toplanacak. Komisyon 4 toplantı yaparak nihai kararını verecek.

Enflasyon asgari ücret için kritik öneme sahip

Zam görüşmeleri ile ilgili olarak açıklama yapılması beklenirken asgari ücret artan enflasyonun etkisinde olacak. Enflasyon verilerinin asgari ücret üzerinde kritik bir öneme sahip olduğu belirtildi. Hükümet ve AK parti kanadından yapılacak açıklamalarda zammın enflasyonun altında olmayacağını ortaya koydu.

Zam oranı % 25 ile %35 arasında olabilir

Merkez Bankası tarafından yıl sonu enflasyon beklentisi %19.31 olarak açıklandı. Bu rakamın üzerinde 6-7 baz puanlık bir refah payı eklenerek asgari ücretin belirlenmesi öngörülüyor. Bununla birlikte asgari ücret en az %25 artıracak. Beklenti ise %30 ile %35 arasında yükselişin sağlanması.

Asgari ücret belirlemesi için 3 farklı belirleme senaryosu
Asgari ücret belirlemesi için 3 farklı belirleme senaryosu

Asgari ücret ne kadar yükselir?

Asgari ücret ne kadar yükselir sorusu bugün Türkiye'nin gündeminde olan bir soru. %25'lik zamma göre 2022 yılında brüt asgari ücret 4.471 TL net asgari ücret ise 3.532 TL'ye yükselebilir. %30'luk bir artış söz konusu olduğunda 4.650 TL net 3.673 TL olacaktır. % 35’lik bir artış elde edilmesi halinde asgari ücret 3.813 TL brüt asgari ücret ise 4.828 TL'ye kadar çıkacak.

Asgari ücret nasıl belirlenir?

Asgari ücretin belirlenebilmesi için iş sözleşmesi ile çalışan ve bu kanun kapsamında olsun ya da olmasın her türlü eşini ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi amacıyla aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından komisyon oluşturularak tüm iş kolları kapsayacak şekilde miktar belirlenir. İlk toplantı için 5 kişi işveren, 5 kişi işçi, 5 kişi de devlet temsilcisi olmak üzere toplam 15 kişi komisyonu oluşturur. Komisyonda işveren tarafını TİSK, işçi tarafını Türkiye işçi sendikaları konfederasyonu temsil eder. Devlet kanadından ise bakanlık bulunmaktadır. İlk toplantı bakanlıkta yapılır. İşçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde 2 toplantı daha gerçekleştirilir ve sonuncu olan dördüncü toplantıda bakanlık ev sahipliğinde yapılarak karar verilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.