Gıda Hattı

Asgari Geçim İndirimi ne kadar olacak? Milyonlarca çalışana büyük müjde!

24 Kasım 2021, 15:37
Paylaş
Asgari Geçim İndirimi ne kadar olacak? Milyonlarca çalışana büyük müjde!
20 milyona yakın işçinin gözü kulağı yeni senede geçerli olacak olan yeni asgari ücret rakamında. Kulislerde oldukça farklı rakamlar konuşuluyor fakat ağır basan rakam 2022 senesinde asgari ücret rakamına yüzde 30 zam gelmesinin beklendiği yönünde. İşte asgari ücret rakamına gelecek olan yüzde 30 zam hemde çalışanların Asgari Geçim İndirimi'nin de (AGİ) yüzde 30 zamlanması demek. İşte milyonlarca çalışanın 2022 senesinde alacağı AGİ rakamları.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret için geri sayım başladı. Asgari ücretteki artış, Asgari Geçim İndirimi’ni (AGİ) de yukarı çekecek. Asgari ücretteki yüzde 30’luk artış AGİ’yi 268 liradan 348 TL'ye yükseltecek

Sabah gazetesinin haberine göre asgari ücret ve Asgari Geçim İndirimi (AGİ) zammı için geri sayım başladı. Yeni asgari ücretle beraber çalışma ve sosyal güvenlikte pek çok ödeme kalemi yeniden belirlenirken, 20 milyona yakın işçi, memurun asgari geçim indirimi artacak.

Kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı, GSS primi, ihbar, kıdem tazminatı, askerlik, doğum borçlanması tutarı da değişecek. Asgari ücrette yüzde 30 artış formülüne göre bu sene bekâr bir işçi için asgari geçim indirimi 268 liradan 348.80 TL'ye, evli eşi çalışmayan ve çocuksuz için 322 liradan 419 TL'ye, evli eşi çalışmayan bir çocukluda 362 liradan 471 TL'ye çıkacak.

İLK TOPLANTI 1 ARALIK'TA YAPILACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2022 yılı asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını 1 Aralık'ta yapacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrette dar gelirlilerin üstündeki yükün hafifletileceğini ifade ederken zam konusunda beklentiler de yükseldi. Ağır basan yüzde 30'luk artış senaryosuna göre asgari ücret brüt 4650 lira olurken çalışanın eline 3673 lira geçecek.

Asgari ücretle beraber pek çok ödeme kalemi de değişecek. Çalışanların medeni hali, eşinin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına göre AGİ, kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı da aynı oranda artacak. Asgari ücret zammı yaşlılık aylığından isteğe bağlı sigortalılığa, doğum, askerlik borçlanmasından sağlık sigortası primine kadar her alanda artışı da birlikteinde getirecek.

ÇALIŞANIN AGİ'Sİ DE ARTIYOR

Asgari ücrette yüzde 30 artış formülüne göre bu sene bekâr bir işçi için asgari geçim indirimi 268 liradan 348.80 TL'ye, evli eşi çalışmayan ve çocuksuz için 322 liradan 419 TL'ye, evli eşi çalışmayan bir çocukluda 362 liradan 471 TL'ye çıkacak. Evli eşi çalışmayan, 2 çocukluda 402 liradan 523 TL'ye, üç çocukta 456 liradan 592 TL'ye, dört ve beş çocukta 456 liradan 593 TL'ye yükselecek.

AGİ çalışanın medeni durumu ve çocuk sayısına göre değişirken, bilgilerin güncellenmemesi halinde eksik hesaplama söz konusu olabiliyor. Bu sebeple muhakkak bordroların kontrol edilmesi gerekmektedir. Evli eşi çalışan ve çocuksuz 268 liradan 348 TL'ye, evli eşi çalışan ve 1 çocuklu 308 liradan 401 TL'ye, evli eşi çalışan ve 2 çocuklu 348.81 liradan 453.45 TL'ye, evli eşi çalışan ve 3 çocuklu 402.47 liradan 523.21 TL'ye, evli eşi çalışan ve 4 çocuklu 429 liradan 558 TL'ye, evli eşi çalışan ve 5 çocuklu 456 liradan 593 TL'ye çıkacak.

DOĞAN, OKUYAN ÇOCUĞU MUTLAKA BİLDİRİN

Maaşı vergilendirilen tüm çalışanlar AGİ alabiliyor. Bekâr olan veya eşi çalışan çocuksuz çalışanlar asgari geçim indirimini maaşlarının içerisinde alır. Eşi çalışmayanlara da AGİ ayrıca ödeniyor. AGİ ödenekleri devlet tarafından yapılmakla birlikte her indirim işverenin vergisinden düşülüyor. AGİ'si ödenmeyen çalışan iş sözleşmesini feshetme hakkına sahip bulunuyor.

Asgari geçim indirimi uygulamasında eşlerin her ikisinin de ücretli olması durumunda çocuklar sadece sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine tabi bulunuyor. Boşanan çiftlerin her ikisinin de çalışıyor olması halinde; çocukların velayetine sahip olan faydalanabiliyor. Eksiksiz ödenmesi için çalışanın özellikle özel sektörde çalışanların "Aile Durum Bildirim Formu"'nu eksiksiz ve doğru doldurması, yanlış beyan içermemesi gerekmektedir. Bilgilerin doğruluğu çalışanın sorumluluğunda bulunuyor.

BRÜT MAAŞ ÜZERİNDEN HESAPLANIYOR

AGİ çalışanların brüt maaşı üzerinden hesaplanır, medeni durum ile sahip olunan çocuk sayısına göre farklı miktarda ödenir. Ücretsiz izne ayrılanlar asgari geçim indiriminden yararlanamıyor.

Raporlu ve izinli olunan dönemde de ücret alınması ve bu ücretten gelir vergisi kesilmesi halinde asgari geçim indiriminden yararlanılabilir. Yıl içinde işyeri ve işvereni değişen ücretliler, yeni işyerlerinde ya da işverenleri nezdinde çalışmaya başladıkları aydan itibaren asgari geçim indiriminden yararlanmaya devam edebilir.


TÜM ÜCRETLİLER AYNI SEVİYEDE ALIYOR

Ücret seviyesi ne olursa olsun, medeni durumları aynı olan gerçek usulde ücret geliri elde eden tüm ücretliler aynı ölçüde yararlanıyor.

Eşi çalışmayan ve dört çocuğu üzerinden sistemden yararlanan bir asgari ücretli ile aynı koşullarda eşi çalışmayan ve dört çocuğu bulunan ve 10 000 lira ücret alan bir ücretlinin alacağı asgari geçim indirimi tutarı aynı oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.