Gıda Hattı

Asfalt eridi, birçok kentten sıcaklık rekoru geldi!

17 Mayıs 2020, 17:32
Paylaş
Asfalt eridi, birçok kentten sıcaklık rekoru geldi!

Meteoroloji’nin uyarı yaptığı hafta sonunda sıcak hava rekorları kırıldı. Antalya’da tüm zamanların Mayıs ayı sıcaklık rekoru 41,8 derece ile bugün kırılırken, Bursa'da 38 derece, Muğla'nın gözde turizm merkezi Marmaris'te ise 40,1 dereceyle Mayıs ayı sıcaklık rekoru kırıldı. Fethiye-Antalya kara yolunda sıcak hava nedeniyle asfalt eridi.

Türkiye'de perşembe gününden itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları etkili oluyor. Buna bağlı olarak hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde seyrediyor.

Antalya’da 91 yılın sıcaklık rekoru

Meteoroloji'nin kayıt tutmaya başladığı 1929 yılından itibaren Antalya’da Mayıs ayı sıcaklık rekoru 26 Mayıs 1945 tarihinde 38.7 derece ile kırılmıştı.

Antalya'da son 75 yılın mayıs ayı sıcaklık rekoru bugün 38.8 derece ile kırılırken, öğle saatlerinde sıcaklık 40 dereceyi geçti. Saat 13.45'te kaydedilen sıcaklık 41.8 derece oldu. Sıcaklık değeri saat 14.00'ten sonra düşüşe geçti. Yarınki sıcaklıkların da 40 derecenin üzerinde olmasının beklendiği kaydedildi.

Kentte nem oranının yüzde 8, deniz suyu sıcaklığının ise 24 derece olduğu kaydedildi.

Tüm zamanların Mayıs rekoru

Meteoroloji 4. Bölge Müdürü Dr. Mehmet Latif Gültekin yaptığı açıklamada, “1945'te 38.7 derece olarak ölçülen mayıs ayı rekor sıcaklık değeri an itibari ile aşılarak 38.8 derece olarak ölçüldü. Antalya'da tüm zamanların mayıs ayı sıcaklık rekoru kırıldı. Sıcaklık artmaya devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

Sıcaklık rekorunun kırıldığı kentte hafta sonu olmasına rağmen sessizliğin hakim olduğu görüldü. Kısıtlama olmamasına rağmen vatandaşların sıcak hava nedeniyle evlerinde kalmayı tercih ettiği görüldü. Kentin en işlek noktalarından biri olan Cumhuriyet Meydanı, Işıklar Caddesi, Üç Kapılar ve Konyaaltı Sahili'ni tepeden gören varyant seyir terasının oldukça sakin olduğu gözlendi.

Bursa'da 75 yılın sıcak rekoru

Bursa’da son 75 yılın mayıs ayı sıcaklık rekoru 38 derece ile kırıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre mayıs ayı en yüksek sıcaklığı 26 Mayıs 1945 tarihinde 37 derece ölçülmüştü.

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü verilerine göre kentte cumartesi günü en yüksek sıcaklık 35 derece ölçülürken, bugün ise öğle saatlerinde en yüksek sıcaklık 38 derece olarak ölçüldü. Kentte nem oranının ise yüzde 51 olduğu kaydedildi.

Kuşadası'nda termometreler 40 dereceyi gösterdi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde termometreler 40 dereceyi gösterdi. Son yılların en sıcak mayıs ayının yaşandığı belirtilen ilçede vatandaşlar koronavirüs salgını ve nemle birlikte etkili olan aşırı sıcak hava nedeniyle evlerinden çıkamıyor.

Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği Kuşadası'nı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Atatürk Bulvarı ile İsmail Cem Dostluk ve Barış Meydanı boş kalırken, ilçenin dünyaca ünlü mavi bayraklı plajı Kadınlar Denizi kumsalı ile Yavansu ve Karaova mahallerinde bulunan plajlarda bazı vatandaşların yasak olmasına rağmen denize girip güneşlendiği görüldü. Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü emrinde görevli bekçiler ise denize giren vatandaşlara uyarılarda bulunarak evlerine dönmelerini istedi.

Sıcaktan asfalt eridi

Denizli’de mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle asfalt eridi. Eriyen asfalt, karayolunda otomobillerinden inen sürücülerin ayakkabılarına yapıştı.

Mayıs ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve yaklaşık 40 dereceyi bulan aşırı sıcak hava nedeniyle, Denizli-Antalya karayolu Cankurtaran mevkisinde asfalt eridi. Karayolunun gidiş ve geliş yönlerindeki 5 kilometrelik alanda eriyen asfalt, sürücülere zor anlar yaşattı. Bazı sürücüler, araçlarına asfalt yapışmasını engellemek için mücadele verdi. Araçların lastikleri asfaltla kaplandı. Araçlarından inen sürücülerin ayakkabıları da asfalt yapıştı.

Yaban hayvanları için göletler oluşturuldu

Düzce’de,  sıcaktan etkilenen hayvanların su ihtiyaçlarını gidermesi için ormanda suni göletler oluşturuldu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Düzce Şube Müdürlüğü ekipleri, sorumluluk alanı içerisindeki ormanlık alanlarda, yaban hayvanları su ihtiyaçlarını gidermesi için suni göletler oluşturdu. Oluşturulan göletin kenarına gelen bir kızıl geyiğin su ihtiyacını karşıladıktan sonra sıcak havanın etkisi ile göle girerek serinlemeye çalışması fotokapanla görüntülendi.

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.