Gıda Hattı

Asa Griggs Candler kimdir? Asa Griggs Candler hayatı

30 Aralık 2021, 11:52
Paylaş
Asa Griggs Candler kimdir? Asa Griggs Candler hayatı
Asa Griggs Candler kimdir? Coca-Cola'yı geliştiren Amerikalı meşrubat üreticisi olan Asa Griggs Candler hayatı ve kariyeri merak ediliyor. Asa Griggs Candler biyografisi...

Asa Griggs Candler kimdir? Coca-Cola'yı geliştiren Amerikalı meşrubat üreticisi Asa Griggs Candler tüm hayatı ve kariyeri...

Asa Griggs Candler biyografi

doğum; 30 Aralık 1851

ölüm; 12 Mart 1929

mesleği; Coca-Cola'yı geliştiren Amerikalı meşrubat üreticisi.

Asa Griggs Candler hayatı

Villa Rica, Georgia'da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Candler, tıp öğrenimi gördükten sonra eczacılık yapmaya başladı. Daha sonra ilaç ticaretine yöneldi. 1887 yılında iş arkadaşı olan John S. Pemberton'dan Coca-Cola'nın formülünü 2.300 dolara satın aldı. İçeceği daha sonra geliştiren Candler, Coca-Cola'yı ABD'nin en zengin şirketlerinde biri durumuna getirdi. Candler yönetimindeki bu firma güneyin en başarılı firması oldu. Ancak 1919 yılında şirketini 25 milyon dolara sattı.

Asa Griggs Candler kimdir?

Ailesi

Asa Griggs Candler, 30 Aralık 1851'de Villa Rica'da doğdu. Anne babası, bir tüccar ve mülk sahibi olan Martha ve Samuel Charles Candler'dı. Ebeveynleri, Asa ve kardeşi Warren Akın Candler dahil on bir çocuk büyüttü. Samuel Charles Candler, Güney Karolina yasama meclisinin üyesiydi.

Asa Griggs Candler'in Çocukları

Candler'in en büyük oğlu Charles Howard Candler (1878-1957), Emory Üniversitesi mütevelli heyeti başkanıydı.
Eksantrik, alkolik ve bunalımlı ikinci oğul, Asa G. Candler, Jr. (1880-1953) Briarcliff Hotel'i açarak emlakçı oldu.
Tek kızı Lucy (1882-1962) bankacı oldu ve Kiwanis'in başkanı Henry Heinz ile evlendi.
Üçüncü oğlu Walter T. Candler (1885-1967) bir iş adamı, hayırsever ve at sporcusu idi.
En küçük oğlu William Candler (1890-1936), Atlanta Biltmore Hotel ve Biltmore Apartments'ın yerel finansörüydü. Şubat 1930'da Biltmore Corporation'ın başkanı seçildi.

1888'de bir eczacı olan Asa Griggs Candler, John Stith Pemberton ile tanıştı. Candler, Coca-Cola'nın tarifini 2.300 $ olduğu söylenen bir miktara Pemberton'dan satın aldı. İçecek, demlenmiş koka yapraklarından, ayrıca kafein, karbonatlı su ve şekerden elde ediliyordu. 1892'de Coca-Cola Company'yi kurdu. Ertesi yıl Coca-Cola Company'i markalaştırdı.

1895'e gelindiğinde, şirket Amerika Birleşik Devletleri'nde ülke çapında Coca-Cola dağıtıyordu. İlk olarak 1899'da Küba'ya ihracata başladı. Avrupa'ya ihracat iki yıl sonra başladı. Ayrıca ABD'de Coca-Cola şişeleme haklarını yalnızca bir dolara sattığı ünlü "1 dolarlık sözleşme" yi geliştirdi. Şirket ilk başlarda Coca-Cola'nın zihinsel ve fiziksel yorgunluğu gideren ve baş ağrılarını iyileştiren bir içecek olarak reklamını yaptı.

1916'da Candler, Atlanta belediye başkanı seçildikten sonra, Coca-Cola Company'in yönetim kurulu başkanlığına son verdi. 1917'de Coca-Cola şirketi, içeceğin içindeki kafein miktarını% 50 azaltmayı kabul etti. 1919'da Candler The Coca-Cola Company'deki hisselerin çoğunu çocuklarına verdi.

Atlanta Belediye Başkanı

Candler, 1916'da Atlanta belediye başkanı seçildi (1917'de göreve başladı). Belediye başkanı olarak şehir bütçesini dengeledi. 1917'deki Büyük Atlanta yangını 1.500 evi yıktıktan sonra yeniden inşa çalışmalarını koordine etti. Modern bir şehir için gerekli altyapıyı sağlamak amacıyla Atlanta şehrinin su ve kanalizasyon tesislerini geliştirmek için büyük bireysel krediler de sağladı.

Candler aynı zamanda çok sayıda okul ve üniversiteye (Emory Üniversitesi'ne toplam 7 milyon dolar verdi) ve Savannah, Georgia'daki Candler Hastanesi'ne bağışta bulunan bir hayırseverdi.

Ölümü

Candler, 1926'da felç geçirdi ve bir daha iyileşmedi. 12 Mart 1929'da Georgia, Atlanta'daki Wesley Memorial Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Atlanta'nın batı tarafındaki Westview Mezarlığı'na gömüldü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.