Gıda Hattı

Aşırı yağışlardan zarar gören çiftci ürün primlerinin erken ödenmesini istiyor

28 Ekim 2006, 13:17
Paylaş

Son bir haftadır Türkiye'yi etkisi altına alan aşırı yağışlarda hasadı yapılmadığı için en çok zarar gören pamuk, yer fıstığı ve mısır üreticisi çiftçiler, devletten ürün primlerinin erken ödenmesini istiyor.

Türkiye'de yaklaşık 30 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketlerine neden olan aşırı yağışlar tarım kesimini de olumsuz etkiledi. Özellikle pamuk hasadının yoğun bir şekilde devam ettiği Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde çiftçinin zararının çok büyük olduğu kaydedildi. Çiftçiler, aşırı yağışlar nedeniyle zarar gören tarımsal ürünün sigorta kapsamına girmediğine işaret ederek bu durumun telafisi için devletten ekstra bir yardım istemediklerini ancak, 2005-2006 ürün primlerinin erken ödenmesini istediler.
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Adana Milletvekili Vahit Kirişçi'ye primlerin erken teklifte bulundu. Kirişçi ise, sadece sel felaketi olan bölgelerde değil aşırı yağışlardan dolayı hasat edilemeyen tarım ürününün de tespitini yaptıklarını söyledi. Kirişçi, çifçinin ürün primlerinin erken ödenmesine dönük bir çalışmanın yapılıp yapılmayacağını bakanlar kurulunun karar vereceğini belirterek, "Yapılacak çalışma sonunda ne tür bir karar çıkar bunu bilemeyiz. Ancak zarar ve ziyan miktarını Tarım ve Köyişleri Bakanlığına ve bakanlar kuruluna bildireceğiz. Başta çiftçinin ziraat bankasına olan kredi borçlarının ertelenmesi ve primlerin erken ödenmesi gibi öneriler gündeme gelebilir. Bu Tarım ve Köyişleri Bakanımız ile İçişleri bakanımızın incelemelerinin ve yapılacak çalışmaların ardından ortaya konacak." dedi.
Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, çiftçiye ekstra bir destek vermeye yerine, devletin zaten ödeme yapacağı pamuk, yerfıstığı, soya, buğday ve mısır primlerinin erken ödemesinin daha olumlu olacağını kaydetti.
Bu arada Adana İl Tarım Müdürü Abdullah Keskin, Adana'da yapılan çalışmada ne kadar ekili tarım alanının aşırı yağışlardan zarar gördüğünün tespitini yaptıklarını kaydetti. Keskin'in verdiği bilgiye göre sadece Karataş ilçesinde 30 bin dekar pamuk ekili alan, 25 bin dekar da mısır ekili alan zarar gördü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.