Gıda Hattı

Artvin Tarım il Müdürlüğü telefon numarası - Artvin Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri

25 Şubat 2022, 16:32
Paylaş
Artvin Tarım il Müdürlüğü telefon numarası - Artvin Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri
Artvin Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri araştıranlar için tüm iletişim bilgilerini bir araya getirdik. İşte Artvin Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri...

Artvin Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri araştıranlar için tüm iletişim bilgilerini bir araya getirdik. İşte Artvin Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri...

Artvin Tarım il Müdürlüğü İletişim

Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

  • Adres : Orta Mahalle Şükrü Kanatlı Sokak No:32/ARTVİN
  • Telefon : 0466 212 14 05
  • Faks : 0466 212 27 05

Artvin Tarım İl Müdürü Kim?

Artvin Tarım İl Müdürü şu anda Dursun OKUR'dur.

Artvin Tarım Ürünleri Neler?  

Ticari ve ekonomik açıdan en önemli tarımsal ürünler tütün, mısır, buğday, üzüm, zeytin ve cevizdir. Mısır, ilin hemen her yerinde yetiştirilmektedir.. Buğday, arpa gibi tahıl ürünleri daha çok Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde üretiliyor.

Merkez Ortaköy(Berta) vadisinde patates ve fasulye üretimi yaygındır. Bağcılık, özellikle merkez ilçeye bağlı Zeytinlik ve Ortaköy çevreleri ile Ardanuç’ta yaygındır.. Üretilen üzümün çoğu il içerisinde yaş ya da kış için kurutulmuş olarak tüketiliyor.

Özellikle Çoruh Vadisi boyunca kurulan ve Yusufeli ilçesinde yoğunlaşan örtü altı sebze yetiştiriciliğinde; domates, biber, hıyar, patlıcan, yeşil soğan, ıspanak, marul, maydanoz gibi ürünler üretilmektedir.

Artvin'de en çok çay, patates, buğday, mısır, arpa, fasulye, soğan, tütün, pirinç, domates, salatalık, karalahana, şalgam, turp ,sarımsak, kabak, patlıcan, yeşil soğan, ıspanak, marul, maydanoz vb. sebze ve tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

Meyve olarak da; fındık, portakal, mandalina, elma, armut, üzüm, ceviz, kestane, kiraz, vişne, şeftali, erik , dut, hurma ,kızılcık muşmula, kivi ayva ,zeytin ,yaban mersini (likapa), nar, karayemiş ve kayısı yetişir.
Tarım henüz modern hale gelmemiştir. Zengin Su potansiyeline rağmen sulama tesisleri çok azdır. Traktör ve teknik zirai araçların sayısı fazla değildir. 15 bin dönüm üzüm bağı vardır.

Artvin Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

  • Adres: Çarşı, İnönü Cd. No:6, 08000 Artvin Merkez/Artvin
  • Telefon: 04662125905

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım Neden Yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım Faaliyetleri Nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

  • Beslenme
  • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
  • Giyinme
  • Sağlık
  • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.