Gıda Hattı

Arthur Penn kimdir? Arthur Penn hayatı

27 Eylül 2021, 10:53
Paylaş
Arthur Penn kimdir? Arthur Penn hayatı
Arthur Penn kimdir? Ünlü yapımcı Arthur Penn hayatı ve hakkında merak edilenleri gidahatti.com olarak sizler için hazırladık. Arthur Penn biyografi ile ilgili doğum günü olması nedeniyle araştırılmaktadır.

Arthur Penn biyografi

doğum; 27 Eylül 1922

ölüm; 28 Eylül 2010

mesleği; Amerikalı bir film, televizyon ve tiyatro yönetmeni ve yapımcısıydı. Amerikan Yeni Dalgası ile yakından ilişkilidir.

Arthur Penn

Arthur Penn hayatı

1960'lar boyunca drama The Chase (1966), biyografik suç filmi Bonnie ve Clyde (1967) ve komedi Alice's Restaurant (1969) gibi eleştirmenlerce beğenilen filmler yönetti. Ayrıca, beğenilen revizyonist Western Little Big Man (1970) ile de dikkat çekti . Night Moves (1975) ve The Missouri Breaks (1976) ticari floplardı, ancak eskileri olumlu eleştiriler aldı.

1990'larda, suç dizisi Law & Order için yönetici yapımcı rolü de dahil olmak üzere sahne ve televizyon yönetmenliği ve prodüksiyonuna geri döndü . 2010'daki ölümüyle, En İyi Yönetmen dalında üç Akademi Ödülü , bir BAFTA , bir Altın Küre , iki Emmy ve iki Yönetmen Guild of America Ödülü'ne aday gösterildi . Onursal Altın Ayı , Tony Ödülü ve San Francisco Uluslararası Film Festivali'nden Akira Kurosawa Ödülü de dahil olmak üzere birçok onursal ödül aldı .

1955'te aktris Peggy Maurer ile evlendi. İki çocukları oldu: oğlu Matthew Penn ve kızı Molly Penn. Temmuz 2009'da Penn zatürree ile hastaneye kaldırıldı. Temmuz 2010'da Penn, Alger Hiss ile olan ilişkisi de dahil olmak üzere hayatı ve kariyeri hakkında şunları söyledi :
...O dönemde Alger Hiss ile tanıştım ve çok yakın arkadaş olduk. Aslında, Alger burada benim dairemde evlendi. Ve böylece açıkçası ne yapacağımı bildiğimden daha çok Hiss döneminin öğrencisi oldum.

Alger Hiss

İlk yıllar

Penn, hemşire Sonia (Greenberg) ve saatçi Harry Penn'in oğlu olarak Philadelphia, Pennsylvania'da Rus Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Başarılı moda fotoğrafçısı Irving Penn'in küçük kardeşiydi . İlk yıllarında, babasından boşandıktan sonra annesinin yanına taşındı. Bir süre sonra hasta babasına geri döndü ve onu babasının saat tamirhanesini işletmeye yönlendirdi. 19 yaşında, İkinci Dünya Savaşı (1943-1946) sırasında hizmet için Birleşik Devletler Ordusuna alındı. İngiltere'de görev yaparken tiyatroya ilgi duymaya başladı. O zamanlar İngiltere'de askerler için yapılan şovları yönetmeye ve katılmaya başladı. Penn büyüdükçe, özellikle sinema filmini gördükten sonra, filmle giderek daha fazla ilgilenmeye başladı. Orson Welles'in Yurttaş Kane filmi. Daha sonra Kuzey Karolina'daki Black Mountain College'a katıldı ve üniversite hakkında Fully Awake belgeselinde öne çıkan bir yorumcuydu.

Ölümü

Penn, 28 Eylül 2010'da 88. doğum gününden bir gün sonra konjestif kalp yetmezliğinden Manhattan'da öldü.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.