Gıda Hattı

Arthur Harden kimdir? Arthur Harden hayatı

12 Ekim 2021, 11:14
Paylaş
Arthur Harden kimdir? Arthur Harden hayatı
Arthur Harden kimdir? Arthur Harden biyografi araştırması yapılıyor. Ünlü bir kimyager olan Arthur Harden hayatı hakkında tüm merak edilenleri gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Arthur Harden kimdir? Arthur Harden biyografi araştırmasını sizler için hazırladık.

Arthur Harden biyografi

doğum; 12 Ekim 1865, Manchester

ölüm; 17 Haziran 1940, Buckinghamshire

mesleği; İngiliz biyokimyacı.

1929 yılında, Hans von Euler-Chelpin ile birlikte, "şekerin fermantasyonu ve fermantatif enzimler üzerine araştırmaları için" Nobel Kimya Ödülü'ne nail görülmüştür.

Arthur Arden kimdir
Arthur Arden

Arthur Harden hayatı

Albert Tyas Harden ve Eliza Macalister çiftinin oğlu olarak 1865'te Manchester'da doğdu. Staffordshire'daki Tettenhall Koleji'ni bitirdi ve 1882 yılında Manchester Üniversitesi'nde Owens College'e girip bu okuldan 1885 yılında mezun oldu.

1886 yılında, kimya dalında Dalton Bursu'nu (Dalton Scholarship) kazandı ve bir yıl Erlangen Üniversitesi'nde Otto Fischer ile birlikte çalıştı. Manchester Üniversitesi'ne dönüp okutman ve asistan olarak çalıştı, 1897'ye kadar bu görevde çalıştıktan sonra yeni kurulan -sonraki yıllarda Lister Enstitüsü adını alacak olan- Britanya Koruyucu Hekimlik Enstitüsü'nde (British Institute of Preventive Medicine) kimyager olarak atandı. 1907 yılında Biyokimya Bölümü Başkanlığına getirildi ve bu görevi emekliye ayrıldığı 1930 yılına kadar sürdürdü. 1930'da emekliye ayrılsa da, emekliliğinden sonra da Enstitü'de bilimsel çalışmalarını sürdürdü.

Manchester Üniversitesi'nde, karbondioksit ile klor karışımına ışığın etkisini araştırdı. Britanya Koruyucu Hekimlik Enstitüsü'ne girdiğinde, bakteri ile alkolik fermantasyonun kimyasal etkileri gibi biyolojik olayların araştırılmasında kendi yöntemlerini uyguladı. Glikozun yıkım ürünleri ve maya hücresinin kimyası üzerine araştırmalar yaptı ve antiskorbütik ve antinöretik vitaminler üzerine bir dizi makale yazdı.

Harden 1926'da şövalye oldu ve birçok onursal doktora aldı. Royal Society'nin üyesi olan Harden, 1935 yılında Davy Madalyası'na (Davy Medal) nail görüldü.

Çocuğu bulunmayan Harden'ın eşi 1928 yılında, Harden ise 17 Haziran 1940 tarihinde öldü.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.