Gıda Hattı

Artan tahıl stokları nedeniyle yeni depolama tesisleri kuracak

20 Ocak 2015, 23:16
Paylaş
Artan tahıl stokları nedeniyle yeni depolama tesisleri kuracak

Çin’de son yıllarda artan hasat ve kamunun yaptığı alımlarla tahıl stoklarının artışı karşısında yeni depolama tesislerinin yapılması kararlaştırıldı.

Çin’de tahıl arzını korumak ve pazarını stabilize etmek ile acil durumlarda kullanılabileceği gerekçesiyle devlet tarafından ülke çapında tahıl satın alma ve depolama politikası uygulanıyor. Bu politika doğrultusunda yapılan alımların yanı sıra hasadın yüksek olması ise tahıl stoklama sorununu da beraberinde getiriyor. Çeşitli kaynaklarda Çin’de yılda 35 milyon ton tahılın kötü depolama ve nakliye koşulları nedeniyle ziyan olduğu belirtiliyor.

Çin Hububat Yönetimi Ajansı’ndan yapılan açıklamada, ülkede 11 yıldır bol hasat yapılması (bumper harvest) ve kamu tarafından satın alınmış olan yüksek miktarda tahıl bulunması dolayısıyla yeni stok tesisleri kurulacağı bildirildi.

Açıklamada, yeni stok tesislerinin kapasitesinin ne olacağı konusunda bir bilgiye yer verilmezken, depoların, ülkenin en önemli hububat üretim merkezleri arasında bulunan kuzey ve kuzey doğudaki eyaletlerde kurulacağı öngörülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.