Gıda Hattı

Artan hava kirliliği otoimmun hastalıkların sıklığını arttırıyor!

14 Nisan 2022, 12:05
Paylaş
Artan hava kirliliği otoimmun hastalıkların sıklığını arttırıyor!

Yeni bir çalışma, trafik dumanları, toz, kurum ve dumanla kirlenmiş havanın, romatoid artrit ve diğer otoimmün rahatsızlıkları geliştirme olasılığınızı artırabileceğini öne sürüyor.

Araba egzozuna ve diğer havadaki toksinlere maruz kalma, uzun zamandır kalp ve akciğer hastalıklarının yanı sıra eklemlerde zayıflatıcı şişme ve ağrıya neden olan bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan romatoid artrit de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendiriliyor.

Yeni çalışma için araştırmacılar, Haziran 2016 ile Kasım 2020 arasında İtalya'da 3.500'den fazla doktor tarafından tedavi edilen 81.000'den fazla yaşlı yetişkinin tıbbi kayıtlarını inceledi.

Çalışma sırasında, katılımcıların yüzde 12'sine bir otoimmün hastalık teşhisi kondu.

Daha yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalma, otoimmun hastalıklarla karşılaşılma ihtimalini artırdı. Ortalama PM10 seviyelerinin her bir metreküpü (mcg/m3)  kabaca yüzde 7 daha fazla otoimmün hastalık riski ile ilişkilendiriliyor.

Hava kirliliği en çok romatoid artrit riskine sebep oluyor

Araştırmacılar bireysel otoimmün bozuklukları incelediklerinde, özellikle romatoid artrit ile ilişkili PM10 ile karşılaşıyorlar. PM2.5, romatoid artrit, bağ dokusu hastalıkları ve inflamatuar bağırsak hastalığı ile ilişkilendiriliyor.

Hava kirliliğine maruz kalma, yüzde 40 daha yüksek romatoid artrit riski, yüzde 20 daha fazla inflamatuar bağırsak hastalığı ve yüzde 15 daha fazla bağ dokusu hastalığı riski ile bağlantılı olarak tanımlanıyor.

Bilim insanları  hava kirliliğinin vücutta hastalığa neden olan toksinlerle savaşmaya yardımcı olması gereken bir reaksiyonu tetiklemesinin mümkün olduğunu, ancak yanlış tetiklendiğini ve bunun yerine otoimmün hastalığa yol açan iltihaplanma ve doku hasarına neden olduğunu söylüyor.

Bilim insaları hava kirliliğinin en yüksek olduğu bölgelerde iyi bir gözetim sistemine sahip olmak, özellikle hassas bireyler için çok iyi bir fikir" diyor. "Kirlilik seviyesinin yüksek olduğu günlerde, insanlar mümkün olduğunda açık hava aktivitelerinden kaçınmaya çalışabilirler." diye ekliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.