Gıda Hattı

Artan girdi maliyetlerine karşı pancar üreticisine avans zammı!

16 Aralık 2021, 13:34
Paylaş
Artan girdi maliyetlerine karşı pancar üreticisine avans zammı!

Pancar üreticilerinin yükselen girdi maliyetlerini dikkate alan Kayseri Şeker, 2022-2023 üretim yılı için 16 polar pancar avans fiyatına yüzde 72,42 oranında zam yaparak, 720 lira olarak belirledi.

Şeker sektöründe öncü ve ilk uygulamalarıyla öne çıkan Kayseri Şeker, rekor avans fiyat açıklamasıyla son günlerde gübre, ilaç, mazot, elektrik başta olmak üzere girdi maliyetlerine gelen zamlar sonrasında üretim yapıp yapmama noktasında karar aşamasında bulunan üreticilere adeta 'can suyu' oldu. Sektörde ilk kez Kayseri Şeker tarafından avans niteliğinde açıklanan pancar bedelinin 720 TL’ye çıkması; pancar üreticilerinin önünü görmesi, planlama yapmasının yanında pancardan para kazanabileceğini şimdiden bilmesi açısından büyük önem taşıyor.

“Girdi maliyetlerinin aşırı yükselmesi, çiftçimizin önünü görmesini zorlaştırıyor”

İç Anadolu Bölgesi’nde sürdürülebilir tarım ve yüksek verimliliğin öncelikli hedefleri arasında olduğuna vurgu yapan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Pancar çiftçimizin hangi şartta üretim yaptığını çok iyi biliyoruz. Çiftçilerimizin üretimlerini artırması ve daha fazla kazanması için planlama yapıyoruz” dedi. Akay, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Son günlerde ülkemizde yaşanan ani fiyat artışları, tüm sektörü olduğu gibi bizleri ve pancar üreticilerimizi de etkilemektedir. Fabrikaları güçlendirmenin yanında asıl sahipleri olan üreticilerimizi de düşünmek durumundayız.

Gübre, mazot, ilaç, elektrik başta olmak üzere girdi maliyetlerinin aşırı yükselmesi çiftçilerimizin önünü görmesini zorlaştırıyor. Çiftçi kazanmalı ki, fabrikalar daha fazla üretim yapsın, yeni istihdam alanları oluştursun ve ülkeye daha fazla katkı sağlasın. Bu bilinçle bizler de, 2022-2023 üretim yılı için avans fiyatını şimdiden açıklayarak A kotası pancar avans bedeline yüzde 72,42 oranında zam yaptık. 16 polar için 420 TL/Ton olan pancar bedeli avans fiyatını 720 TL/Ton’a çıkardık. Üreticilerimiz ümitlerini kaybetmesinler, morallerini bozmasınlar. Gücümüzün en son noktasına kadar çiftçimizin ayakta kalması ve üretimlerini artırması için çaba göstereceğiz.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.