Gıda Hattı

Aronia meyvesi nedir? (Aronya meyvesi)

10 Haziran 2020, 16:00
Paylaş
Aronia meyvesi nedir? (Aronya meyvesi)

Son günlerde süper meyve olarak adından söz ettiren Aronia meyvesi nedir? Aronya meyvesi olarak telaffuz edilen bu ürünün faydaları saymakla bitmiyor…

Aronia meyvesi nedir?

Süper meyve olarak nitelendirilen Aronia hakkında araştırmalar yapan Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Altıntaş, antioksidan içeriği sayesinde kanserli hücreleri bile yenileyen meyvenin zayıflama ve kilo kontrolüne de yardımcı olduğunu söyledi.

İçerdiği zengin vitamin ve antioksidan sayesinde kanserli hücreleri bile yenileyebilen Aronya meyvesi, tam bir şifa kaynağı olarak nitelendiriliyor. Süper meyve olarak da anılan aronia, kalp damar hastalıkları, eklem ve kas problemlerinin yanı sıra zayıflama ve kilo kontrolüne de yardımcı oluyor. Bu meyvenin, antioksidan bakımından zengin olduğu bilinen yaklaşık 100 meyve ile karşılaştırıldığında antioksidan bakımından en güçlü meyvelerin başında yer aldığı belirtiliyor.

Aronya meyvesi zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip

Aronya meyvesi konusunda araştırmalarına hız kazandıran Anadolu Üniversitesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Altıntaş, bu meyvenin son yıllarda oldukça popüler hale geldiğini açıkladı.

Altıntaş, "Tepeden tırnağa birçok rahatsızlığın tedavisinde ya da hastalıklara karşı savunmak amacıyla başarıyla kullanılan bir meyve, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Ormancılık Bakanlığı da Yalova’da bulunan Merkez Enstitüsünde Atatürk Bahçe Kültürleri Enstitüsünde bu meyvenin fidanlarının dikimini, çoğaltılmasını gerçekleştiriyor ve isteyen üreticilere teşvik amacıyla bunu veriyor.

Tüm Anadolu’da bunu yetiştirmek için yaygınlaştırmak için çaba sarf ediyor. Çünkü çok değerli meyvelerden bir tanesi. Biz de burada bu meyveler üzerinden çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çünkü az önce bahsettiğim gibi tepeden tırnağa birçok rahatsızlığın önlenmesinde oldukça aktif maddeler, bunun yanı sıra oldukça zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip." dedi.

aronya meyvesi nedir

Aronia melanocarpa (Aronya meyvesi) tarihçesi

Kuş kirazı familyasından bir bitki olan Aronya, Nova Scotia’dan Florida’ya ve Orta Batı’ya kadar uzanan bölgelerde yetişen Kuzey Amerika’ya özgü yaprak döken bir çalıdır. Sonbaharda kırmızıya dönen koyu yeşil yaprakları vardır. Beyaz çiçekleri ilkbaharda görünür, koyu mor, neredeyse siyah yemişler meydana getirir.

Güzelliği, Kuzey Amerika’da bir süs çalısı olarak kullanılmasına yol açmıştır ve özellikle bataklık alanlarının kurutulmasında faydalıdır. Meyveler, yüksek tanen içeriğinden dolayı çok ekşidir, ancak hasattan hemen önce şekerlenir ve tatlanır.

Bitki 1800’lü yılların sonunda Rusya’ya getirilmiş ve daha sonra Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri boyunca yetiştirilmeye başlanmıştır. Bitki, doğal ürünlerin kullanımı yoluyla toplum sağlığının iyileştirilmesi amaçlı araştırma programlarında yaygın olarak çalışılmaktadır

Ev yemekleri için sağlıklı bir gıda kaynağı olarak popülerlik kazanmıştır. Aronya suyu, hoş bir tatlılık ve aroma ile benzersiz bir lezzete sahiptir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.