Gıda Hattı

Aroma Ve Tema "Karaman Çöl Olmasın" Projesi İçin Bir Araya Geliyor

7 Ocak 2008, 14:16
Paylaş

Çölleşmekte olan İç Anadolu Bölgesi’nde Karaman esas alınarak, 100 km çapında elma yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve bu doğrultuda köylünün elmadan oluşacak gelirinin yükseltilmesi, yapılacak çalışmalarla bölgede yeşil dokunun arttırılarak çevre bilincinin oluşturulması ve çölleşmenin önlenmesi amacıyla “Karaman Çöl Olmasın” Projesinin gerçekleştirilmesi üzere Aroma ve Tema birlikte çalışmalara başladı.

Aroma’dan Çiftçiye 2 yılda 250.000 Fidan…

Karaman Bölgesinde 2 yıldır sürdürdüğü Ücretsiz Fidan Dağıtım Kampanyası kapsamında, 2008 yılı itibariyle toplamda 250.000 fidanı çiftçiye ulaştıracak olan Aroma, Karaman Bölgesi’ndeki elma plantasyonunun arttırılarak, tarıma ve çevreye katkı sağlanması, ayrıca köylünün gelirinin çoğaltılması amacıyla çalışmalara başlamıştı. Bu amaçlar doğrultusunda projenin daha fazla geliştirilmesi üzere firma, geçtiğimiz günlerde Tema ile görüşmelere başladı ve “Karaman Çöl Olmasın” Projesinin temelleri atıldı.

12 Yılda 10 Milyon Fidan Hedefleniyor…

“Karaman Çöl Olmasın” Projesi kapsamında Aroma ve Tema yetkilileri, Konya Selçuk Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Uzmanları ve çiftçiler, Karaman’da gerçekleşen toplantıda bir araya geldi. Proje hazırlık çalışmaları kapsamında Karaman Valiliği ve Belediye Başkanlıkları ile görüşmeler yapıldı. Ayrıca Sudurağı ve Akçaşehir kasabaları ziyaret edilerek çiftçilerle görüşüldü. Karaman Bölgesi’nde çiftçiliğin gelişmesi ve çevre bilincinin oluşması amaçları doğrultusunda Aroma ve Tema tarafından 12 yıla yönelik kademeli proje hazırlıklarına başlandı. Proje gerçekleştiğinde 12 yılda 10 milyon fidanın çiftçiye ulaştırılarak Karaman’ın bir elma ormanı haline getirilmesi, köylünün köyünde kalması ve gelirinin arttırılması, bu doğrultuda bölgedeki ekolojik dengenin korunmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.