Gıda Hattı

Aroma Havuç Suyu İhraç Etmeye Başladı

13 Kasım 2007, 18:10
Paylaş

Bilim adamlarının göz bozukluklarına karşı havuçta bolca bulunan A vitaminini önermesi, Türkiye'nin önde gelen meyve suyu üreticilerinden Aroma için ihracat fırsatı oldu.

Avrupalı tüketicinin havuç suyuna ilgisini fark eden Aroma'nın yıllık 200 bin ton olan meyve işleme kapasitesinin yüzde 3'ünü havuç oluşturuyor. Dünyada sağlıklı içeceklere ilginin çok yüksek olduğunu belirten Aroma Genel Müdürü Mahmut Atom Duruk, "Narın ardından havuç da trend içecek olmaya başladı. Önümüzdeki birkaç yılın içeceği bize göre havuç suyu olur" dedi.

Avrupa pazarında havuç suyunun özellikle portakal suyuyla tüketildiğine dikkat çeken Duruk, artan talep üzerine havuç suyunda çeşitliliğe de gittiklerini söyledi. Duruk, hem siyah hem sarı havuç suyu üretip ihraç ettiklerini kaydetti.

Pazarda ikinci

Meyve suyu sektöründeki ürünlerini Tropical, Meyöz ve Aroma olmak üzere 3 farklı marka altında pazarlayan Aroma, Cappy'nin ardından Dimes ile pazarda ikinciliği paylaşıyor. Firma, 2007 yılını 26 milyon doları ihracat olmak üzere toplam 150 milyon dolar ciro ile kapattı. Öte yandan TÜBİTAK ile ortak bir proje üzerinde çalışan Aroma, işlediği şeftalinin çekirdeklerini enerjiye dönüştürmeye hazırlanıyor. Yılda 25 bin ton civarında şeftali işlediklerini söyleyen Mahmut Atom Duruk, "25 bin ton şeftaliden 6 bin ton kadar çekirdek çıkıyor. Yaklaşık 700 bin YTL ek yatırım ile tesiste bir kazan sistemi kuracağız" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.