Gıda Hattı

Armut nasıl yetiştirilir? Armut nerede yetişir? Armudun faydaları nelerdir?

11 Ekim 2021, 15:03
Paylaş
Armut nasıl yetiştirilir? Armut nerede yetişir? Armudun faydaları nelerdir?
Armut nasıl yetiştirilir? Armut nerede yetişir? Armudun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Armut hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Armut nasıl yetiştirilir? Armut nerede yetişir? Armudun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Armut hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Armut nasıl yetiştirilir?

Armut yetiştirmek için gereken iklim ve toprak şartları ile nasıl yetiştirilmesi gerekli olduğu ile alakalı maddeler şunlardır:

Armut ağaçları -25 ile -30 arasında ki sıcaklıklara kadar dayanım gösterir. Ancak bu soğuk havanın uzun devam etmesi filizlerin donmasına sebep olur.

Armut ağaçlarının çiçeklerinin en düşük dayanabileceği sıcaklık -2 olurken yeni meyvelerin dayanabileceği en düşük sıcaklık ise -1'dir.

Diğer bir yandan kalite ve lezzet açısından en iyi olan armutlar yaz mevsiminde yüksek sıcaklık ve kuraklık ister.

Armutlar toprak konusunda ise seçici olur. Diğer bir yandan derin, drenajı iyi yapılmış ve organik besin yönünden zengin olan topraklarda daha fazla verim ve kalite gösterdiği bilinmekte.

Armut yetiştiriciliği için seçilebilecek 4 farklı anaç bulunur. Bunlar; ahlat, alıç, armut çöğürü ve ayvadır.

Bahçe yerlerinin ağaçların taleplerine uygun hazırlanması ve dikim yapılacak çukurların daha önce hazırlanması gerekir.

Fidenin köklerinin saçaklı olması ve zarar görmemesi önemlidir.

Sert iklimlere sahip olan bölgeler de ekim ayı şubat ve mart ayları olmak iken, ılık iklime sahip olan bölgeler de yaprak dökümünden hemen sonra yapılması gerekiyor.

Dikim aralıkları ise anaçlara göre değişmekle beraber genelde 3 ile 7 metre arasında değişme.

Gübrelemesi 3-4 senede bir yapılması gerekiyor.

Budama bahçenin koşullarına göre yapılmalıdır.

Daha nitelikli meyve almak için seyreltme yapılmalıdır.

Sulaması ise eylül ayının sonuna kadar yapılması gerekiyor.

Armut hangi bölgede yetişir?

Armut Türkiye'nin pek çok farklı şehrinde yetişmektedir. Özellikle bölgesel açıdan en çok Ege Bölgesi ile beraber aynı zamanda Marmara Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir. Ancak şehir açısından bakıldığı zaman en yoğun olan yerler evvela Bursa'da çok fazla yetiştirilir.

Armut hangi mevsimde yetişir?

Armut ağaçları dikildikten 4-5 yıl sonra meyve vermeye başlar, meyveler yaz sonrasına doğru olgunlaşır ve sonbahar da toplamaya hazır duruma gelir.

Ülkemizde armut mevsimi, genelde sonbahar kış aylarıdır. Yaz sonunda büyümeye başlayan armutlar sonbaharda olgunlaşarak toplanır.

Armudun faydaları nelerdir?

  • Kilo kaybı sağlar, zayıflatır. Zengin bir lif kaynağ olan armut, içerdikleri ile uzun süre tok kalmanızı; böylece kalori açığı oluşturarak zayıflamanıza olanak tanır.
  • Kanseri önler. Anti kanserojen fonksiyonları ile muhtemel kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
  • Bağışıklığı güçlendirir. Yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde soğuk algınlığı, grip ve nezle benzeri hastalıklara karşı bağışıklığı kuvvetli tutar.
  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Kalp sağlığına iyi gelir, kan akışını arttırır. Potasyum açısından zengin olduğundan dolayı kalp sağlığına iyi gelir. Öte yandan, vücut genelinde kan akışını da arttırır.
  • Kemikleri güçlendirir. Armutun içerisinde bulunan mineraller, kemiklerin desteklenerek kuvvetli kalmasını sağlar.
  • Diyabet hastalara önerilir. Genellik doktorlar tarafından diyabet hastalarının öğünleri arasında bulunması öneri edilir.
  • Yüksek tansiyonu engeller.
  • Nefes darlığına iyi gelir.
  • Ateş düşürücü etkisi vardır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.