AramaArama
Gıda Hattı

Arıcılara göre, orman yangınlarında daha büyük bir felaketin eşiğinden dönüldü!

10 Ağustos 2021, 13:28
Paylaş
Arıcılara göre, orman yangınlarında daha büyük bir felaketin eşiğinden dönüldü!
TAB Başkanı Ziya Şahin, “Yangınlar 20 gün sonra, Ağustos'un 15'inden sonra olsaydı, 3,5 milyon arı kovanı cayır cayır yanardı" dedi.

Muğla ve Manavgat’ta ciddi kayıplar olduğunu belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, “Eğer ki bu yangınlar 20 gün sonra, Ağustos'un 15'inden sonra olsaydı, 3,5 milyon arı kovanı cayır cayır yanardı. Çam balında yeni yol haritası gerekiyor. Türk Çam Balı Çalıştayını bir an önce düzenlemeliyiz” dedi.

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği'nin (TAGYAD) konuğu olan Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, online toplantıda, orman yangınları ve arıcılık konusunda önemli ve güncel bilgiler verdi.

“Böyle bir felaket yaşamadık”

Osmaniye'den başlamak üzere Mersin'de, Antalya Manavgat'ta, Muğla'da ve kısmen diğer bazı illerde yangınlar meydana geldiğini, ama yangının menşeinin özellikle Muğla ve Manavgat olduğunu vurgulayan Şahin, “Allah bu felaketi bir daha Türk milletine göstermesin. Böyle bir felaketi biz hiç yaşamadık” dedi. Şahin, kayıpları da şöyle anlattı:

“Özellikle Manavgat kışlatma bölgemiz, püren bölgemiz, orada maalesef ciddi kovan kaybımız var. Her yıl Muğla'da, verimli olduğu yıllarda 3.5 milyon arı konaklıyor. Yani 2.5 milyon arı dışarıdan gelmiş oluyor. Bu da bütün illerimizden arıcılarımıza bir ekmek teknesiydi. Marmaris'teki alanlarımızın aşağı yukarı yüzde 75-80'i yandı. Milas'ta yine bizim özellikle Bodrum, Milas, Çökertme, Fesleğen gibi yerlerde çok ciddi kaynaklarımız vardı. Buralar da bitti. Yatağan ve Kavaklıdere kısmında yüzde 30'luk bir alan yandı. Köyceğiz'de koca bir dağ yandı, geçti gitti. Elimizde kala kala Fethiye bölgemiz, bir de Muğla merkezimiz kaldı. Muğla'daki çam balı ormanlarının tam olarak zararı ortaya çıkmadı. Açık söyleyeyim Muğla'daki Basralı ormanların, çam balı ormanlarının yarıdan fazlası yandı.”

“Yangınlar 20 gün sonra olsaydı, 3,5 milyon arı kovanı yanardı”

"Eğer ki 20 gün sonra bu yangınlar olsaydı, yani Ağustos'un 15'inden sonra olsaydı inanın 3,5 milyon arı kovanı cayır cayır yanardı" diyen Başkan Şahin, "Şu anda arılarımız Anadolu'da. Arılar buraya gelmediği için mevcut 3-4 bin arı kapasitesi var. Bu arılarımız yanmış olabilir. Yangınlar sürdüğü için tespitler de daha yapılmadı. Ama şunu ifade edeyim, 2021 yılında Muğla özelinde çam balı üretimi bitmiştir. Muğla'daki gelecek ya da mevcut Muğlalı arıcıların üretimini bırakınız, arıları ne olacak bu sorgulanmalıdır. 2021 yılında gerçekten çok kötü bir dönem bekliyor. 9 ay bal üretiliyordu burada. Kışın da arıcılarımız bu alanlarda şeker vermeden arılarını ayakta tutabiliyorlardı, bunlar da gitti. Devletimiz bu noktada arıcılarımıza ciddi bir kışlık besleme yardımı yapmalıdır. Evleri, malzemeleri yandı bu insanların. Bu insanlara ciddi bir devlet desteği sağlanmalıdır. Ama dışarıdaki arılar için de besleme desteği mutlaka oluşmalıdır” şeklinde konuştu.

“Çam balında yeni yol haritası gerekiyor”

Gerek Manavgat gerekse Muğla'da yanan alanların kışın harnup ve püren de getirdiğini belirten Şahin, “Bunlar yok oldu. Bunun için yangın söner sönmez acil bir eylem planıyla, bu bölgede bir çalıştay yapılmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı'mız başta olmak üzere hem tarım kısmı hem de orman kısmı, bir de üniversitelerimizde yangın ekolojisi çalışan arkadaşlarımız, kısaca tüm sektör bileşenleri, birlikte hareket etmeliyiz. En yakın zamanda Türk Çam Balı Çalıştayı'nı düzenleyerek, bu alanda yeni bir yol haritası ve strateji hazırlamalıyız. Çam balı, Türkiye'nin büyük bir değeridir, konuyu yepyeni bir plan çerçevesinde ele almamız gerekiyor. Böyle bir milli felaket karşısında Türkiye arıcıları el ele ve gönül gönüle çalışacaktır. TAB, tüm gücüyle arı yetiştiricilerimizin yanındadır" ifadesini kullandı.

TAGYAD yöneticileri ise toplantıda, ülkemizin farklı bölgelerinde can ve mal kayıplarına yol açan orman yangınlarının özellikle arı yetiştiricilerimize verdiği zararlardan duyulan üzüntüyü dile getirerek, arıcılık sektörünün ve yetiştiricilerin yanında olduğu mesajını verdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.