Gıda Hattı

Arı zehri nedir, ne işe yarar? Aslı Elif Tanuğur Samancı anlattı…

28 Haziran 2021, 13:51
Paylaş
Arı zehri nedir, ne işe yarar? Aslı Elif Tanuğur Samancı anlattı…

Bir televizyona konuşan Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, arı zehrinin ne olduğunu, ne işe yaradığını anlattı.

Ülkemizin önemli arı ürünleri firmalarından birinin kurucu ortağı olan ve arı ürünleri konusunda uzman olan Aslı Elif Tanuğur Samancı, CNN Türk'te arı zehrini ve cilt üzerine etkilerini anlattı.

| Polenin faydaları nelerdir? Polen nedir, neye iyi gelir? |

Arı zehri nedir, ne işe yarar?

“Arı zehri, cilt üzerinde yaşlanma karşıtı bir etki gösterir” diyen Samancı, “Cildin kırışmasını ve sarkmasını engeller. Öte yandan kolajen sentezini arttırır. Aynı zamanda cildi güneşin oluşturduğu hasarlara karşı da koruyarak cildin daha sağlıklı, zinde, parlak olmasına yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Bilimsel araştırmalar, arı zehrinin etkisini destekliyor

Arı zehrinin faydalarına ilişkin bilimsel çalışmalardan örnekler veren Samancı, “2007 yılında Kore’de, insan dermal hücreleri, fibroblast hücreler ve melanosit hücreleri üzerine yapılan bir çalışmada, arı zehri uygulamasının güneşin zararlı UVB ışınlarına maruz kalmış insan fibroblast ve melanosit hücreleri üzerinde onarıcı etki gösterdiği belirlendi. Yine bu çalışmada fibroblastlarda kolajen sentezini arttırdığı ve melanosit hücrelerinde de cilt pigmentlerini düzenlediği ortaya kondu.

Güneşin zararlı UVB ışınları nedeniyle oluşan cilt lekeleri ve pigmentleri üzerine yapılan bu çalışmada, arı zehrinin pigmentasyonu azalttığı ve cilt lekelerinin tedavisini desteklediği gösterilmiştir.

| Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? |

“Arı zehri, yara iyileşmesinde de etkili”

2011 yılında Kore’de fareler üzerinde, yara iyileşmesine arı zehrinin etkisiyle ilgili bilimsel bir çalışmada, deney grubunda yaralar üzerinde bir hafta boyunca ciltten sürerek arı zehri uygulandı. Bir hafta sonunda arı zehri uygulanan grupta, yarada kolajen sentezinin ve yara iyileşme faktörlerinin arttığı ve yaranın hızla iyileştiği görülürken, arı zehrinin ciltteki yaralar ve hatta yara izleri üzerinde olumlu etkileri olabileceği bu çalışmada ortaya konmuştur.

Unutmayalım, arı zehrinin de piyasada sahteleri olabilir. Cildimize sürdüğümüz kremler, serumlar ve losyonlar cildimiz tarafından emilerek kana karışmaktadır. Çok fazla kimyasal içeren formüller, cildimizde toksik etki yaratmaktadır. Tamamen doğal, arı zehri içerikli formülleri tercih edebilirsiniz” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.