Gıda Hattı

Ardahanlı kızlar, 'Robothan' projesiyle Çin'de ilk 10'a girdi

12 Aralık 2018, 10:25
Paylaş
Ardahanlı kızlar, 'Robothan' projesiyle Çin'de ilk 10'a girdi

Ardahan’da Robotik Kodlama Atölyesi'nde tasarladıkları 'Robothan' projesiyle Türkiye birincisi seçilen Ayşenur Uslu (12) ile Hayriye Tuana Açıkyıldız (11), Türkiye'yi temsil etmek üzere gittikleri Çin’de 350 takım arasında ilk 10'a girmeyi başardı.

Çin'de 6-9 Aralık tarihleri arasında yapılan 'MakeX Robotik' yarışmasına, 16 ülkeden 350 takım katıldı.

Önce Türkiye’de birinci oldular

Ardahan 20 Şubat Ortaokulu öğrencisi Ayşenur Uslu ile TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencisi Hayriye Tuana Açıkyıldız, Robotik Kodlama Atölyesi'nde tasarladıkları 'Robothan' projesiyle Türkiye genelinde içerisinde seçkin eğitim kurumlarının da yer aldığı 44 özel okul ve 2 devlet okulunun katıldığı yarışmada birinci seçildi.

Çin’de Mavi Gezegen projesiyle ilk 10’a girdiler

Uslu ve Açıkyıldız'ın robotlarla mavi gezegeni kirlilik ve çöpten temizlemeyi amaçlayan 'Mavi Gezegen' projesi, Türkiye'yi temsil etmek üzere Çin'de düzenlenen yarışmaya gitti. Ortaokullu kızlar, buradaki yarışmada ilk elemede 35 takım arasına girmeye başardı. Daha sonra yapılan final yarışlarında ise ilk 10’a giren kızlar büyük bir başarı elde etti.

Milli Eğitim Bakanı’ndan tebrik mesajı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çin'de 350 takım içerisinde 10'uncu olarak ülkeye büyük gurur yaşatan öğrencileri sosyal medya üzerinden yayınladığı mesaj ile tebrik etti.

Bakan Selçuk mesajında, "Çin’de gerçekleştirilen 2018 MakeX Robotik Yarışması’nda En iyi takım çalışması, robot tasarımı, takım koçları ödüllerini alan Ankara Yenimahalle BİLSEM öğrenci ve Öğretmenlerimizi, 350 takım arasında ilk 10’a giren Ardahanlı öğrencilerimizi kutluyorum" dedi.

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez de, öğrenciler Ayşenur Uslu ve Hayriye Tuana Açıkyıldız ile projede görev alan öğretmenleri tebrik etti.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.