AramaArama
Gıda Hattı

Araştırmalar ortaya koydu: Covid-19, erkeklere daha çok düşman!

30 Ağustos 2021, 12:57
Paylaş
Araştırmalar ortaya koydu: Covid-19, erkeklere daha çok düşman!

Dünya genelinde yapılan araştırmalar, Covid-19’un erkek sperm hücrelerine hasar verdiğini ortaya koydu. Embriyolog Turgay Barut, “Yapılan laboratuvar çalışmalarına göre virüsün doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği net olarak açıklanmasa da erkek sperm hücrelerinde daha çok hasara neden olduğu belirtiliyor” dedi.

ABD’de Yale Üniversitesi, New York Üniversitesi ve New York Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezinde de görev yapmış olan Embriyolog Turgay Barut, Covid-19’un üreme sağlığına etkilerine ilişkin ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi başta olmak üzere dünyada farklı üniversitelerde yapılan çalışmaların sonuçlarını değerlendirdi.

“Covid-19’un erkeklere daha çok düşman olduğu görülüyor”

Ağustos 2021 verilerine göre dünyada toplam 210 milyon 73 bin 348 pozitif vaka görüldüğünü, 4 milyon 404 bin 573 insanın hayatını kaybettiğini vurgulayan Barut, şu anki verilere göre Covid-19’un erkeklere daha çok düşman göründüğünü kaydetti. Barut, “Covid-19 pandemisinde dikkatler haklı olarak insan vücudunda ölüm kalım savaşının verildiği yer olan solunum sistemine odaklanmıştır. Bununla birlikte kalp, böbrek ve beyin gibi diğer dokular da viral saldırıya karşı hassastır. Ayrıca Covid-19’un erkek üreme hücreleri olan sperm hücrelerini de savunmasız bir hedef alarak, erkek kısırlığına neden olması ve enfeksiyonun şiddetine göre cinsel yolla geçişinin olasılığı gözlenmiştir” dedi.

Covid-19 hastalarında hormon oranlarında azalma gözlendi

Yakın tarihte JAMA Network Open’da yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarını da paylaşan Embriyolog Turgay Barut, “RT-PCR sonuçları pozitif Covid-19 geçiren 6’sı enfeksiyon aşamasında olan ve 2’si iyileşen 38 hastaya ait sperm örneği incelenmiştir. Korona virüsün testislerdeki olası patofizyolojik etkisi aktif enfeksiyonda testosteron ve luteinize hormon oranlarında dramatik bir azalma göstermiştir. Bu durum bize kan yoluyla HIV, papillom, hepatt gibi virüslerin testislere geçişinin mümkün olabileceği ve böylece testis dokusuna hasar verebilme potansiyeliyle kısırlığa neden olabileceğini göstermektedir. Covid-19 sonrası testis hücrelerinde ve sperm oluşturan hücre serilerinde yüksek miktarda virüs ekspresyonu gözlenmiştir. Bu faktörlerin bir sonucu olarak Covid-19 enfeksiyonu sonrası testis dokusuna ait hasara bağlı kısırlıkla sonuçlanan verilere dayalı yayınlar bulunmaktadır” diye konuştu.

Koronavirüsün şu an itibariyle erkeklere daha çok düşman olduğunun gözlemlendiğini yineleyen Barut, Ocak 2021’de Avustralya’da yapılan bir derlemenin sonuçlarına da dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Covid-19’un üreme sistemi üzerindeki etkileri konusunda uyanık olmalıyız”

“İnsan sperm hücrelerindeki çeşitli hücre bileşenleri tarafından canlılığın ve dölleme kabiliyetinin devamlılığının sağlanmasında oynadığı rol incelenmiştir. Üreme sonuçlarına göre viral bir atağın cinsel yolla bulaşması ve doğurganlığa etkisi şu an net bir şekilde bilinmemektedir. Ancak Covid-19’un özellikle genç erkeklerde üreme sistemi üzerindeki olası etkileri hakkında uyanık olmamız gerekmektedir. Erkek hastaların bir kısmında, özellikle ciddi bir vaka geçirip hastalıktan hastaneye kaldırılanlarda, doğurganlık ve cinsel işlevin bozulabileceğine dair kanıtlar vardır.”

İyileşen hastalar üzerinde yapılan çalışmalara da değinen Embriyolog Barut, Çin'de daha önce yardımla üreme tedavisi olmadan en az bir çocuk sahibi olan erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada, hastaların yüzde 39'unda klinik olarak düşük sperm sayısı gözlemlendiğini, bu kişilerin spermlerinin yüzde 61 oranında risk altında olduğunun gözlemlendiğini ve yüzde 33’ünün sperm kalitesinin düşük ve daha az hareket kalitesine sahip olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

Ülkemizde de halen pandeminin devam ettiğini kaydeden Barut, tedbirin elden bırakılmamasını herkesin, bilim kurulunun kararlarına ve kurallara uymasını istedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.