Gıda Hattı

Araştırmalar gelişmiş ülkelerdeki et tüketiminin yüzde 75 oranında azalması gerektiğini gösteriyor!

15 Mayıs 2022, 11:09
Paylaş
Araştırmalar gelişmiş ülkelerdeki et tüketiminin yüzde 75 oranında azalması gerektiğini gösteriyor!

Uluslararası iklim hedefleri kapsamında Dünya genelindeki et tüketiminin azalması oldukça önem taşıyor. Almanya'da yapılan araştırma sonucu ortaya değişik çözüm önerileri koyuyor!

Beslenme açısından bakıldığında et yadsınamaz ve tartışılamaz bir protein kaynağı.Ayrıca çeşitli mineral ve vitaminleri de içeriyor. Gelişmemiş ülkelerde beslenme hastalıklarının ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden biri etin barındırdığı zengin diyet içeriğine ulaşamamak!

Öte yandan et üretiminin çevresel etkisi sıklıkla vurgulanıyor.Bazı bölgelerdeki et üretimi biyoçeşitliliğe olumsuz etkilerde bulunuyor. Bunun da en büyük sorumlusu üretimle birlikte sera gazı emisyonlarında meydana gelen artış.

Et üretimindeki sürdürebilirlik açısından olumlu ve olumsuz tüm yönler dikkate alındığında bir denge kurulması gerektiği önem taşıyor. Bu dengeyi de mevcut alışkanlıklarımızı biraz değiştirerek  sağlayabiliriz. Almanya'daki Bonn Üniversitesinden araştırıcılar bu noktada farklı fikirler sunuyor.

Araştırıcıların önerileri gelişmiş ülkerlerdeki et tüketiminin %75 oranında azaltılması! Ama bu sadece vejeteryan ya da vegan beslenme alışkanlığı anlamına da gelmiyor.

Kırmızı et tüketimi hakkında bilmeniz gerekenler

Avrupada tüketiciler yıllık kişi başına 80 kilogram et tüketiyor. Araştırma ekibine göre bu tüketim miktarı sürdürebilir değil. Prof Dr Matin Qaim bu durumu şöyle ifade ediyor. " Eğer tüm Dünya Avrupalı ya da Kuzey Amerikalı tüketiciler kadar et tüketseydi kesinlikle uluslararası iklim hedeflerine ulaşamazdık. Hatta ekosistem çökerdi"

Profesör, "Bu nedenle kişi başı yıllık et tüketimimiz 20 kilogram seviyelerine inmeli" diye de ekliyor.

Düşük ya da orta miktarda et tüketiminin faydaları 

Düşük ya da orta miktarda et tüketmek hem bireyin kendisine hem de çevresine birçok fayda sağlar. Normal düzeyde et tüketmek ile kronik beslenme hastalıkları başta olmak üzere bir dizi metabolik hastalığın önüne geçilebilir.

Ayrıca eski düzen devam ettiğinde o kadar fazla sera gazı emisyonu olacak ki, bu kontrol edilebilir düzeylerin üzerine çıkacak. Kaliteli hayvan ve dolayısıyla kaliteli ete ulaşmak da bir hayli zorlaşacak!

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.