Gıda Hattı

Araştırmacılar, et proteini üretmek için bitkilerin genetiğini değiştirdi!

17 Ekim 2021, 10:00
Paylaş
Araştırmacılar, et proteini üretmek için bitkilerin genetiğini değiştirdi!

İzlanda’daki bir grup araştırmacı, sıra dışı bir amaçla bir seranın içerisinde 100.000’den fazla genetiği değiştirilmiş arpa bitkisi yetiştiriyor.

BBC’nin haberine göre, araştırmacıların hedefi, laboratuvar ortamında üretilmiş et oluşturmak.

Genetiği değiştirilmiş arpa hasat edilip saflaştırıldıktan sonra, içeriğinden “büyüme faktörü” proteinleri elde ediliyor. Bunlar daha sonra laboratuvarda et üretmek için kullanılabiliyor.

Hayvancılık endüstrisinin çevre üzerindeki etkileri ve etik yönleri son dönemde hiç olmadığı kadar tartışılıyor. Laboratuvarda üretilmiş et, hayvansal protein tüketimiyle ilişkili bu sorunları ortadan kaldırıyor.

Projenin arkasında ORF Genetics adlı bir firma var. Firma biyolojik olarak genetiği değiştirilmiş arpayı 2.000 metrekarelik alanda, ileri teknoloji hidroponik yöntemlerle yetiştiriyor.

Arpa tohumlarından elde edilen büyüme faktörleri, kök hücrelerin korunmasında önemli bir rol oynuyor. ORF 2010 yılında, büyüme faktörlerini kullanarak bir cilt bakım ürünü de geliştirmişti.

Aynı firma 10 yıl sonra, laboratuvar ortamında üretilen et piyasasına girmeyi ümit ediyor. Büyüme faktörleri, bu ürünleri oluşturan dokuların büyümesini tetikliyor. Hayvan kas dokuları ve yağ hücreleri de buna dahil.

Yalnızca kök hücrelerini almamız yeterli

ORF Genetics Protein Teknolojisi Direktörü Arna Runarsdottir, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Nüfus artıyor. Herkesi beslememiz lazım. Et tüketmek için hayvanları öldürmek zorunda değiliz. Yalnızca kök hücrelerini almamız yeterli” diye konuştu, geliştirdikleri yöntemin geleneksel yöntemlerle üretilen ete kıyasla çok daha çevreci bir yöntem olduğunu söyledi.

Araştırmacılar bu yöntemi büyük ölçekte kullanmayı başarırsa, laboratuvarda üretilmiş et, herkesi beslemeye yardımcı olacak birçok avantaj sağlayabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.