Gıda Hattı

Araştırmacılar 10 yeni işitme kaybına neden olan gen belirlediler!

28 Mayıs 2022, 10:59
Paylaş
Araştırmacılar 10 yeni işitme kaybına neden olan gen belirlediler!

Alanında uzman bilim insanları tarafından 723.266 kişi üzerinde klinik olarak teşhis edilen ve kendi bildirdiği işitme bozukluğunun genom çapında bir ilişki meta-analizini gerçekleştirdi.

Toplam 10'u bilim için yeni olan 48 önemli gen belirlendi. Elde edilen sonuçlar, yaşa bağlı işitme bozukluğunun esas olarak duyusal tüy hücrelerinden kaynaklandığının anlaşılması konusunda şüphe uyandırıyor.

Kulaktaki kokleanın bir parçası olan stria vaskülarisin, işitme kaybı olan insanlara yardımcı olacak tedaviler için yeni bir hedef olduğunu savunuyorlar. Yaşa bağlı işitme bozukluğu, sosyal geri çekilme, depresyon, anksiyete, bilişsel gerileme ve bunama ile ilişkilendiriliyor.

Hafif ila tam işitme bozukluğu olan kişilerin sayısının, esas olarak yaşa bağlı işitme bozukluğu nedeniyle 2050 yılına kadar dünya genelinde tahmini 2,45 milyara çıkacağı tahmin ediliyor.

İşitme bozukluğu, diğer tüm hastalık kategorileri ile karşılaştırıldığında, tüm yaşlarda engellilikle yaşanan küresel yılların nedenleri için üçüncü sırada ve 70 yaşından büyüklerde önde gelen nedenlerden biri diyebiliriz.

İşitme kaybından sorumlu 48 adet gen biliniyor!

King's College London Profesörü Frances Williams ve meslektaşları, işitme kaybının genetik temeli hakkında temel bilgiler elde etmek için hem ICD(Uluslararası İstatistiksel Hastalık Sınıflandırması)  tanılarını hem de kendi bildirdiği işitme kaybını kullanarak genom çapında 17 işitme kaybı ilişkilendirme çalışmasının bir meta-analizini gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, işitme ile yeni bağlantılı 10 yeni varyant da dahil olmak üzere, işitme kaybıyla bağlantılı 48 gen belirlediler. Sonuçlar, işitme kaybına karşı tedavileri iyileştirebilecek gelecekteki araştırmaların temeli için hedefler sağlıyor. Profesör Williams, "Bulgularımız, işitme kaybıyla yeni bağlantılı 10 geni tanımlıyor" diyor.

"Bu çalışma, gelecekte tarama amaçları, ilaç geliştirme ve hatta gen tedavisi için hedefleyebileceğimiz genlere işaret ediyor. Ayrıca çalışma, işitme kaybına karşı tedavileri nihai olarak iyileştirmek için sağlam bir temel sağlıyor." diye de ekliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.