AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Araştırma tamamlandı: BioNTech aşısı Delta varyantına karşı ne kadar etkili?

Araştırma tamamlandı: BioNTech aşısı Delta varyantına karşı ne kadar etkili?
22 Temmuz 2021, 17:30

Tamamlanan bir bilimsel araştırma, BioNTech ve AstraZeneca aşılarının Delta varyantına karşı etkili olduğunu gösterdi.

Araştırmadan elde edilen bulgular New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı.

Çalışmada, Pfizer – BioNTech ve AstraZeneca aşılarının Delta varyantına karşı etkinliğinin, önceki dominant varyant olan Alfa’ya karşı olan etkinlikle benzer olduğu gösterildi.

Delta varyantı neredeyse tüm dünyada baskın hale geldi. Yetkililer ise aşının etkinliğinin biraz azalmakla birlikte, yine etkili olduğu görüşündeydi.

Tamamlanarak çok önemli bir bilimsel dergide yayınlanan bu araştırma da bu etkiyi teyit etti. Öte yandan çalışmada tek doz aşının yüksek koruma için yeterli olmadığı da ifade edildi.

Çalışma sonuçları, 2 doz Pfizer – BioNTech aşısının Delta varyantının neden olduğu belirtili hastalığa karşı %88 etkili olduğunu gösterdi. Alfa varyantına karşı bu etki ise %93,7 seviyesindeydi.

2 doz AstraZeneca aşısının ise Delta varyantına karşı etkinliği ise %67 olarak belirlendi. Alfa varyantına karşı etkinliği ise %74,5 olarak belirlendi. Daha önceki verilere göre Delta varyantı için etkinlik %60, Alfa varyantı için etkinlik ise %66’ydı. Yeni araştırmada etkinlik oranının artması dikkat çekti.

Yaygın ve hızlı aşılama yapan ülkelerden İsrail, Pfizer – BioNTech aşısının belirtili hastalıktan koruma etkinliğinin Delta varyantında düştüğünü, ancak ağır hastalıktan koruyuculuğun yine yüksek olduğu açıklamıştı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.