AramaArama
Gıda Hattı

Araştırma: Komplo teorisine inanan arkadaşlarınızın endişelerini giderebilirsiniz!

15 Ağustos 2021, 12:00
Paylaş
Araştırma: Komplo teorisine inanan arkadaşlarınızın endişelerini giderebilirsiniz!

Ana akım görüşleri reddedenler ve kalabalıklardan ayrı hareket etmek isteyenler için komplo teorileri oldukça caziptir. Ancak yeni bir araştırma, komplo teorilerine inanan ve aşı konusunda tereddüt edenlerin sosyal normlardan tamamen kopuk olmadığını gösterdi…

British Journal of Health Psychology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, arkadaşları ve ailesi aşıları onayladığında, aşı karşıtları fikir değiştirebiliyor.

Araştırmanın başındaki isim olan, Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden Kevin Winter, “Komplo teorilerine inananlara sırt çevirmektense, sosyal bağlarınızı sürdürebilirsiniz. Yakınları COVID-19 aşılarını onayladığında, komplo teorilerine fazlaca inananlar aşı olma konusunda inanmayanlar kadar gönüllü olabiliyor” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, aşı kararlarında en güvenilir otoriteler halen sağlık çalışanları. Ancak bu yeni araştırma, aile ve arkadaşların görüşlerinin de etkili olabileceğini gösteriyor.

Aşı karşıtlığının neden olduğu tehdit, zannedilenden çok daha büyük!

Aşı karşıtlığı, hafife alınmaması gereken bir konu. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 yılında yayınladığı en büyük 10 küresel sağlık tehdidi listesinde, aşı karşıtlığı da yer alıyor.

Pandemi tüm dünyada etkili olmaya devam ederken, mevcut aşıların yanında yeni aşıların da uygulaması başlamak üzere. Bu koşullarda, insanları aşı olmaya teşvik etmek için neler yapılabileceğini anlamak, her zamankinden daha önemli.

Yeni yapılan bu araştırma, komplo teorilerine yakın düşünmek ve aşı karşıtı tutum arasında güçlü bağlantılar olduğunu gösteriyor. Komplo teorisi eğilimli düşünce arttıkça, aşıları kabul etme oranı düşüyor.

Ancak aşı konusunda tereddütleri olanlar, etrafındakilerce ikna edilebiliyor. Veya endişeleri hakkında güvenilir kaynaklarla görüştüklerinde, fikirlerini değiştirebiliyorlar.

Araştırmacılar, “İnsanlar sosyal hayvanlardır. Yakınlarındaki kişilerin inanç ve tutumlarını nasıl algıladıklarından ciddi şekilde etkilenirler. Aile ve arkadaşlar buna dahildir. Bu algılar, genellikle ‘sübjektif norm’ olarak adlandırılır” diye konuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.