Gıda Hattı

Araştırma Geliştirmede Arçelik, Vestel ve BMC Farkı

20 Ağustos 2007, 17:56
Paylaş

Türkiye’ nin araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine en çok bütçe ayıran şirketleri belli oldu. 2006 yılında Ar-Ge çalışmalarına en fazla para harcayan şirket Arçelik olarak öne çıkarken, net satış gelirleri içerisinde Ar-Ge’ye en fazla kaynak ayıran sanayi kuruluşu ise BMC oldu. Ar-Ge faaliyetlerine en fazla kaynak ayıran 100 şirketin geçen yıl yaptığı toplam harcama ise 512 milyon doların biraz üzerine çıktı. İSO 500’ün birincisi, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş ise Ar-Ge yatırımcıları listesinde sondan üçüncü oldu. Sektörel bazda araştırma geliştirme faaliyetlerine en çok kaynak ayıran şirketler ise bilişim, tekstil ve metal eşya sektöründen geldi.

Aylık ekonomi dergisi Turkishtime tarafından yapılan “Türkiye’de Ar-Ge 100” araştırması, Türkiye’nin Ar-Ge öncülerini belirledi. Şirketlerin halka açık finansal tablolarına göre oluşturulan liste, ilk 100’deki 73 şirketin ar-ge faaliyetlerine yüzde 1’den daha az harcadığını ortaya çıkardı. Araştırma, özel sektörün Türkiye’ deki tüm Ar-Ge harcamaları içindeki payının yüzde 25 civarında olduğunu gösterdi.

Türkiye’ nin ilk 100’ e giren şirketlerinin Ar-Ge faaliyetlerine harcadığı toplam tutar 512 milyon 461 bin 557 YTL olurken, sanayideki gelişmenin temel çıkış noktası olan bu alana en çok kaynak aktaran ilk 3 şirket Arçelik, Vestel ve BMC olarak sıralandı. Arçelik, 76 milyon YTL’lik Ar-Ge harcamasıyla Türkiye’ nin Ar-Ge şampiyonu olurken, Vestel 56 milyon 885 bin, BMC ise 56 milyon 352 bin YTL’ lik kaynak aktardı. Ford, Siemens, Aselsan, Beko, Şişe-Cam, Bosch ve Tofaş ise ilk 10’a giren diğer isimler oldu.

BMC’de Ar-Ge önemli

Net satış gelirleri içerisinde Ar-Ge harcamalarına en fazla kaynak aktaran sanayi kuruluşu sıralamasında ise ipi BMC göğüsledi. BMC’ nin Ar-Ge harcamaları net satış gelirlerinin yüzde 5,79’unu oluştururken, Arçelik’ in net satış gelirlerinden Ar-Ge faaliyetleri için ayırdığı pay ise yüzde 1,09. Listenin tamamına bakıldığında, yüz şirketten 73’ ünün Ar-Ge harcamaları net satış gelirlerine oranının yüzde l’in altında olduğu görülüyor.

Türkiye’de ve dünyada Ar-Ge harcamaları ne oldu

Türkiye’de Ar-Ge faaliyetlerinin sadece yüzde 25’inin özel sektör tarafından üstlenildiğine işaret eden araştırma, Türkiye’ nin Ar-Ge konusunda model alabileceği ülkelerin oldukça gerisinde olduğunu da gözler önüne seriyor. Kamu Ar-Ge harcamalarının yüzde 75’ ini gerçekleştirirken, bu oranın sırasıyla yüzde 26,3, yüzde 30 ve yüzde 32,9 olduğu Finlandiya, Çin ve İrlanda gibi ülkelerde ise Ar-Ge’nin lokomotifi özel sektör. Kamunun 2006’da Ar-Ge’ ye ayırdığı doğrudan fonlar 797 milyon euroyu bulurken, TÜBİTAK’ ın sağladığı Ar-Ge desteği ise 113 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’de 2006’da yapılan Ar-Ge harcamaları GSMH’ nın sadece yüzde 0,6’sı olurken, Türkiye OECD ortalaması olan yüzde 2’nin gerisinde kaldı. Geçen yıl kişi başına düşen Ar-Ge harcaması ise, 30 dolar civarında gerçekleşti.

Tüpraş liste sonu

Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biri ise, listeye ancak 98. sıradan girebilen Tüpraş oldu. İSO 500’ün birincisi, Türkiye’ nin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş 26 bin YTL’ lik Ar-Ge harcamasıyla Türkiye’nin Ar-Ge liderleri sıralamasında ancak sondan üçüncü olabildi. Sektörel bazda bakıldığında ise, Türkiye’nin Ar-Ge şampiyonu bilişim sektörü oldu. İlk 100 listesinde bilişim sektörü toplam 11 şirketle birinci sırada yer alırken, bu 11 şirketin yaptığı Ar-Ge harcaması ise 31 milyon YTL olarak gerçekleşti.

Bilişimcileri 10 şirketle tekstilciler izledi. Tekstilcilerin zirvesinde ise 3 milyon YTL’ ye yaklaşan Ar-Ge harcaması ile Akın Tekstil var. Tekstilcilerin hemen ardından 9 şirketle metal eşya sanayii geliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.