Gıda Hattı

Aracılar yine işbaşında; pazar fiyatları el yakıyor

13 Ocak 2016, 10:24
Paylaş
Aracılar yine işbaşında; pazar fiyatları el yakıyor

Gıda fiyatları düşmüyor. Dondurucu soğukların ardından toptancı hallerine ürün girişinin azalmasıyla birlikte tüketiciye asıl darbe arz düşüşünü fırsat bilen aracılardan geldi.

pazar-yeri-gidahattiMeyve ve sebzede mevsim itibariyle az ürün yetişmesi ve soğuk havaların etkisiyle fiyatlar vatandaşın cebini bir hayli zorluyor. Üretimin en az olduğu bugünlerde sera üretimi sebze ve meyveler önümüzdeki günlerde pazarlarda boy göstermeye başlayacak. Pazarda 5 liranın altında ürün bulmak neredeyse imkansız. Aracılar, Türkiye genelinde artan kış koşullarını ve ürün azlığını fırsatçılığa çevirdi. Sektör temsilcileri, aracıların fiyatları tırmandırdığına dikkat çekiyor.

Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle iç piyasanın rahatlaması bekleniyordu ancak durum hiçte öyle olmadı. Pazar fiyatlarında düşüş beklenirken tersi oldu. Rusya ve ihracattan bağımsız olarak fiyatlar artmaya başladı.Pazara çıkan vatandaşlar, yüksek fiyatlar karşısında şaşırdı.

Ege’de 3 ila 3.5 liradan satılan biber 5 liraya, 1.5-2 lira arasında satılan domates ise 3.5 ila 5 liraya ulaştı. Tarlada 25-30 kuruşa satılan portakalın kilosunun büyük kentlerde 3-4 lira arasında satılması vatandaşın bütçesini zorluyor.

Meyve-sebzede üretimin ara bir dönem yaşadığı bugünlerde tarla üretimi neredeyse bitmek üzere. Sera üretimi ise Şubat ortalarında tezgahlarda yerini almaya başlayacak. Tarla ürünleri ile sera üretimi arasında doğan boşluk en çok aracıların işine yaradı. Aracıların oluşturduğu fiyat fırsatçılığı vatandaşın alım gücünü bir hayli zorladı. Birçok arazi kar altında olması, ürünlerin hasadının yapılamamasına neden oldu. Ayrıca ulaşımın kar nedeniyle gecikmesi de ürünlerin zarar görmesinin bir diğer etkeni.

Antalya'da etkisini sürdüren soğuk hava koşulları örtü altı alanları ve üreticileri de etkiledi.
Sera sahipleri dondurucu soğukla mücadele ederken, seralarına kurdukları soba ve yağmurlama sistemleriyle dona karşı önlem almaya çalışıyor.
Buna rağmen birçok üreticinin ürünlerinde soğuk havalar nedeniyle zayiat oluştu.

Tüketicinin kafası karışık

Uzmanlar, sera üretiminin önümüzdeki günlerde tezgahlarda yer almaya başlamasıyla fiyatların düşeceğini ve vatandaşın rahat bir nefes alacağını belirtiyor.

Özellikle sera ürünlerinin Rusya engeline takılmasıyla iç pazarda fiyatların daha da düşmesi bekleniyor.

Tüketicinin asıl kafa karışıklığı ise birçok pazar yerinde ayrı fiyatlandırmalar olması.

Bu nedenle tüketici zor bir dönem yaşıyor.

 

 

 

 

 

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.