Gıda Hattı

Araç sahipleri için önemli gelişme! Ücret ödeme zorunluluğu kalkıyor

11 Ekim 2021, 20:05
Paylaş
Araç sahipleri için önemli gelişme! Ücret ödeme zorunluluğu kalkıyor
Araç sahiplerinden gelen şikayetler değerlendirildi. Vale sorunları yeniden gündeme geldi. Vatandaşlar valelerin fahiş fiyat talepleri karşısında şikayetlerini dile getiriyorlar. Vale yönetmeliği yürürlüğe girecek ve artık sigortasız ve ruhsatsız işletmelere idari para cezası ve hapis uygulanacak.

Hastane, restoran, gece kulübü, AVM girişlerinde müşterilerin araçlarını ücret karşılığı park eden valeler son zamanlarda sık sık trafiği engelliyorlar ve araçlara zarar verip yüksek ücret talepleri ile de can sıkıcı bir konu haline geldiler. İnsanların isteğine bağlı olması gereken bu hizmet kimi zaman bir mecburiyet haline geldi. Konu ile ilgili olarak İstanbul Kent Üniversitesi Adalet bölümü öğretim üyesi Dr. Murat Can Pehlivanoğlu temmuz ayında yürürlüğe giren mevzuatla vale hizmetinin düzenlendiğini ve vatandaşın da muhakkak bu konuda bilgi sahibi olması gerektiğini belirterek açıklamada bulundu.

Ruhsatsız çalışamazlar

Yeni düzenleme gereğince vale hizmetini ruhsat şartları verilen bir hizmet olduğunu söyleyen Pehlivanoğlu bu hizmetin verilebilmesi için öncelikle bir şirket ve ruhsat olması gerekiyor. Otel, restoran gibi işletmelerde vale şirketleri ile bir sözleşme imzalanmalı. Artık valeller belli bir bölgeyi parselleyip ben bu bölgenin valesinin demek yerine şu otelin veya işletmenin valesi olarak faaliyet gösteriyorum demeliler. Tamamen yanlış bir yaklaşımın devam ettiğini söyleyen Pehlivanoğlu eğer ortada bir hizmet veren şirket varsa hizmeti alan restoran, AVM ya da otel ile bir sözleşme imzalaması gerekiyor. Belediye’ye de bu durumun belirtilmesi gerekli dedi.

Araç sahipleri için önemli gelişme! Ücret ödeme zorunluluğu kalkıyor

Vale bu bölge bizim diyemez

Yeni düzenleme ile birlikte bazı işletmeler ve valelerin sokak ve meydanlarda bu sokak bizim bölgemiz demesi yanlış dedi. Buraya park edemezsin diyen birisi karşınıza çıktığında bir meydan veya halkın kullanımına ücretsiz olarak açıp bir yerde bu söylemi kullanmak doğru değil. Eğer işte bu alanı kullanmak istiyorsa da belediyeye bir ücret ödemeli. Bu gibi durumlarda vatandaşların arabalarının anahtarlarını vermesi veya ücret ödemesi doğru değil, suç duyurusunda bulunulmalı dedi.

Keyfi olarak ücret talebinde bulunuyorlar

Belirli bir uygulamaları olmadığına değinen Dr. Pehlivanoğlu valelerin belli bir tarife olmaksızın kafalarına göre ücret talep ettiklerini söyledi. Bu nedenle de farklı ve yüksek tutarlarda ücretlerin talep edilmesi halinde insanların mağdur olduğunu belirtti. Valeler herhangi bir tarife üzerinden ve bu ücretlere uygun olarak çocuk şu çalışmalar dedi.

Vale ücretleri tabela ile belirtilmeli

Öğretim üyesi Dr. Pehlivanoğlu arabasını park ettirmek isteyen kişilerin ne kadar ücret istediklerini ve ödeyecekleri bedeli bilmeleri gerekir. Hatta doğrusu bunun bir tabela ile gösterilmesi. Ancak arabanın anahtarını geri teslim ederken ücret belirtiyorlar ve bu durumda ciddi bir sıkıntıya neden olabiliyor. Pek çok vatandaş bu sebeple mağdur ediliyor.

Bu durumun önüne geçmek için cumhurbaşkanlığı iletişim merkezinden veya tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılarak ödedikleri ücretleri vatandaşların geri alabilmesi mümkün.

Vale hasarına karşı sigorta

Valelerin araç parkı için teslim aldıkları araçlara zarar verdikleri biliniyor. Çoğu vale drift gösterileriyle araçlara zarar veriyor. Dr Murat Can Pehlivanoğlu bir aracın valeye teslim edildikten sonra zarar görmesi durumunda sigortalı olması gerektiğini belirtti. Vale hizmetini alan işletmeler tarafından bu durumun kontrol altında tutulması gerekli. Hasarlar sigorta şirketleri tarafından teminat altına alınmalı. Dolayısıyla bir valenin şirketinin araca verdiği zararı karşılaması söz konusu olamaz. Vale şirketlerinde çalışanlar aracı teslim aldıklarında aracın hasarlı olduğunu öne sürüyorlar. Ancak vatandaş ve vali arasında çıkan sorun vatandaşın mağdur olmasına neden oluyor.

Valeler araçlara zarar veriyor drift yapıyor

Valilerin araçlara zarar verdiğini söyleyen vatandaş özel hastane, AVM ve restoranlarda arabalarını verileri teslim etmek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Aynı zamanda yüksek fiyat istenmesi ve araçlara hasar veriliyor olması da büyük bir sorumluluk isteyen bu işten şikayetçi olduklarını söylüyorlar. Valelerin teslim aldıkları lüks araçlarla dirift hareketi yaptıklarına şahit olduğunu söyleyen bir vatandaş çok kez bu duruma şahit oldum. Bu nedenle aracımı valeye bırakmıyorum. Kişisine göre muamele yaparak kafalarına göre ücret talebinde bulunuyorlar. Halbuki böyle bir şey yok her şeyin bir prosedürü var ve prosedürü uyumak zorunda olmalılar dedi.

Vale dayatılıyor

Vale hizmeti çok pahalı olmasına rağmen pek çok kişi bu hizmeti kullanmak zorunda kalıyor. İstanbul'da araca park yeri bulmak çok zor. Pek çok kişinin arabasını bu nedenle valeye vermek zorunda kaldığı bir gerçek. Bunu belirten Mustafa akkulak İstanbul'daki vale ücretlerinin fazla olduğunu belirtti ve her ne kadar var ya arabayı bırakmak istemesek de bir noktada bulunan mecbur kalıyoruz dedi. Bir yere yetişmek için hemen yer bulmak gerekiyor. İstanbul'da park sorunu oldukça fazla.

Hastane önünde araç parkı için 35 TL talep ettiler

Vale şirketlerinin çok yüksek ücret talep etmesi nedeniyle mağdur olduğunu belirten vatandaşlar sokaklara araçlarını park eden valelerin araç park işlemi için yüksek talepte bulunduğunu söylediler. Vakit kaybı oluyor ancak ücretler fazla olduğu için de daha ekonomik geliyor. Geçtiğimiz gün bir hastanede 35 TL vale ücreti ödedim. İnsaflı çıktı ama ben yine de aracımı arka sokaklara park ettim şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.